Πολύτιμη νίκη της Πεύκης επί του Ηρακλείου με 1-0

Σε ένα «φτωχό» ποιοτικά παιχνίδι, η Πεύκη κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Ηρακλείου και να επιβληθεί με 1-0 για τη 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «μονόλογος» για τους γηπεδούχους, η οποία είχαν σαφή υπεροχή, δημιούργησαν ευκαιρίες και μάλιστα, σημείωσαν ένα γκολ, στο 36′ με τον Ανδρέου, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν την Πεύκη, αλλά σε εκείνη την περίοδο και συγκεκριμένα στο 71′, ο Λαγός έκανε μια αψυχολόγητη κίνηση, πηγαίνοντας στον πάγκο της ομάδας του για να φορέσει γάντια, χωρίς προηγουμένως να έχει ενημερώσει τον διαιτητή. Ο πάγκος των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκε και ο διαιτητής αναγκάστηκε να δείξει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη, η οποία ωστόσο ήταν η δεύτερη στον αγώνα κι έτσι πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το όλο σκηνικό πάντως πυροδότησε εντάσεις στον αγωνιστικό χώρο και μπροστά στον πάγκο της ομάδας της Πεύκης και οδήγησε σε πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα. Κάτι που μάλλον λειτούργησε ευνοϊκά για το συγκρότημα του Π. Δημητρίου, αφού το πλασέ του Κούκρα στο 81′ ήταν αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ευθυμίου, με βοηθούς τους Αλάμπεη και Πατεράκη.

ΠΕΥΚΗ (Πέτρος Δημητρίου): Σαΐτης, Γκουντούνας, Κουτσιαύτης, Ανδρέου, Τσάκος (33′ λ. τρ. Μάτσος), Κοκαβέσης, Πετράκης, Γκατζιώρας, Κόσια (57′ Κούκρας – 93′ Γιακουμής), Κουτούζης, Ζαφειράκης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γιώργος Τσαμόπουλος): Μακρής, Μέρτκολα, Αθηναίος (46′ Καριατλής), Αναγνωστόπουλος, Ψαρρής, Δήμας, Φίλος (83′ Καραχάλιος), Τσάτσος, Σαντριάς, Καφετζής, Μέτσο (57′ Λαγός).