Το πάλεψε σκληρά, αλλά έχασε από τον Πορφύρα η Πεύκη

Το πάλεψε σκληρά η Πεύκη, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το γήπεδο του Πορφύρα, από τον οποίο και ηττήθηκε με σκορ 64-63, για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου (Νότος) της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… αέρα στην αναμέτρηση και στο ημίχρονο είχαν φύγει μπροστά με 12 πόντους, αλλά στην επανάληψη οι Πευκιώτες… ανέβασαν στροφές, μείωσαν τη διαφορά και στο τέλος τη τρίτης περιόδου την έφεραν στο τρίποντο. Η τελευταία περίοδος παίχτηκε πόντο – πόντο, αλλά τελικώς οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική (8/1/2017) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα υποδεχθεί την Αχαγιά.

Δεκάλεπτα: 11-18, 40-28, 51-48, 64-63
Διαιτητές: Σκαλτσής, Καλογριάς

Πορφύρας (Παύλος): Παλτόγλου 8 (2), Στεφανής 10, Παπαφωτίου, Οικονόμου 8 (1), Βούλγαρης 17 (2), Ιορδάνου, Καλαμαράς 5 (1), Σίμος 7, Μπάρμπαρης 6, Ντόκος 3, Τρίγκας.
Πεύκη (Κοντομηνάς): Κυριαζόπουλος 3 (1), Τσαμπής 17 (2), Μελάς 5 (1), Πατωνίδης 5 (1), Τάγαρης 9, Σημαιόπουλος 14 (2), Κουκάκης 8, Ίβκοβιτς, Χασάπης 2.

Γ’ Εθνική – 1ος όμιλος Νότου (11η αγωνιστικής)

1. Δάφνη Δαφνίου 21 (10-1)
  2. Έσπερος ΑΟΠΑ 18(8-2)*
  3. Γλαύκος 17(7-3)*
  4. ΚΑΟΚ 17(7-3)*