Πόσο χαμηλότερα μπορεί να πέσει το Δ.Σ. Λυκόβρυσης-Πεύκης;
Δυστυχώς, δεν είναι η πρώτη φορά που το Δημοτικό Συμβούλιο Λυκόβρυσης-Πεύκης απασχολεί τη στήλη λόγω των εκτός κάθε μέτρου προσωπικών αντιπαραθέσεων που λαμβάνουν χώρα σε αυτό. Ωστόσο, η κατάσταση στη συνεδρίαση της Τρίτης 27 Σεπτεμβρίου 2016 ξέφυγε ακόμη περισσότερο και πλέον οι συνεδριάσεις του Σώματος μάλλον προσβολή για την πόλη θα πρέπει να θεωρούνται.
Από τις έξι το απόγευμα της Τρίτης μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης, όποιος βρισκόταν στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου θα αναρωτιόταν εάν το εν λόγω Σώμα είναι ό,τι καλύτερο διαθέτει η πόλη για να την αντιπροσωπεύει (εξυπακούεται ότι το σχόλιο δεν αφορά το σύνολο των δημοτικών συμβούλων, το οποίο απαρτίζεται και από ιδιαίτερα αξιόλογα μέλη).
Για κάποιον λόγο, τον οποίο όσοι γνωρίζουν θα πρέπει να τον καταστήσουν ξεκάθαρο στην πόλη και τους δημότες, ο επικεφαλής της παράταξης Λυκόβρυση Πεύκη.-, Δημήτρης Κωνστάντος, είναι πάντα στο «στόχαστρο» επιθέσεων από συγκεκριμένα μέλη του Συμβουλίου. Αρχής γενομένης από τον δήμαρχο, Τάσο Μαυρίδη, που δεν κρύβει τη δυσφορία του ακόμη και ν’ ακούσει τις απόψεις του κ. Δ. Κωνστάντου, μέχρι την κα Βασιλική Νικολαροπούλου (ανεξάρτητη δημοτική σύμβουλος), που σπεύδει πάντοτε να… συνεπικουρήσει στα «κτυπήματα», και -κατά περίπτωση- άλλους δημοτικούς συμβούλους της διοίκησης που αναλαμβάνουν τον ρόλο του «εκτελεστή» του επικεφαλής της παράταξης Λυκόβρυση Πεύκη.-
Μόνο που δεν μιλάμε για πολιτικά κτυπήματα και αντιπαραθέσεις, ούτε για υπονοούμενα, αλλά για προσβολές και σχόλια που μόνο αήθη (επιεικώς) θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν.
Το πρώτο κύμα επίθεσης
Για παράδειγμα, στην προαναφερόμενη συνεδρίαση, ο κ. Δ. Κωνστάντος δέχθηκε το πρώτο κύμα επίθεσης όταν επιχείρησε να υπερασπιστεί το έργο του ΠΕΑΠ (ΝΠΔΔ Περιβάλλον-Αθλητισμός-Πολιτισμός), αφήνοντας να εννοηθεί ότι, λόγω ενδοπαραταξιακών ισορροπιών, ο δήμαρχος και η διοίκηση δεν στηρίζουν την πρόεδρο του ΠΕΑΠ, Μαρίνα Πατούλη-Σταυράκη.
![Τάσος Μαυρίδης](https://enypografa.gr/wp-content/uploads/2016/09/mavridis.jpg)
Ο κ. Τ. Μαυρίδης περιορίστηκε να αναφερθεί αόριστα στο προσωπικό και πολιτικό ύφος και ήθος του κ. Κωνστάντου, τον αποκαλούσε απαξιωτικά ως «εισαγγελέα» και «κατήγορο» του Συμβουλίου και επαναλάμβανε στην προτροπή του τελευταίου «να στηρίξει ανοιχτά το ΠΕΑΠ» ότι «δεν θα με κατευθύνετε εσείς στο τι θα πω».
![Βασιλική Νικολαροπούλου](https://enypografa.gr/wp-content/uploads/2016/09/nikolaropoulou.png)
Τη σκυτάλη πήρε η κα Β. Νικολαροπούλου, η οποία -μεταξύ άλλων- επανέλαβε κάτι που έχει κάνει και σε προηγούμενες συνεδριάσεις του Σώματος. Συγκεκριμένα, απευθυνόμενη στον κ. Κωνστάντο του είπε: «Άξιος ο μισθός σας». Στο σχόλιο αντέδρασε τόσο ο θιγόμενος σύμβουλος, όσο και ο επικεφαλής της παράταξης Ριζοσπαστική Ανατροπή, Μανόλης Πάγκαλος, ο οποίος είπε το αυτονόητο: «Να μας πει η κα Νικολαροπούλου από πού μισθοδοτείται ο κ. Κωνστάντος, ώστε να είναι άξιος ο μισθός του;».
Τελικώς, στο θέμα ενεπλάκη και η αντιδήμαρχος Δημοτικής Κοινότητας Πεύκης, Ευθυμία Τσεκούρα και η κατάσταση ξέφυγε, οδηγώντας στην πρώτη πεντάλεπτη διακοπή της συνεδρίασης.
Το δεύτερο κύμα επίθεσης
![Δημήτρης Κωνστάντος](https://enypografa.gr/wp-content/uploads/2016/09/konstantos.jpg)
Η δεύτερη και δριμύτερη επίθεση και πάλι στον κ. Δ. Κωνστάντο εκδηλώθηκε κατά τη μεταμεσονύχτια συζήτηση για την τροποποίηση προγραμματικής σύμβασης του Δήμου με την Περιφέρεια Αττικής για το πολυσυζητημένο έργο στο Ο.Τ. 9 της Λυκόβρυσης. Ο επικεφαλής της παράταξης Λυκόβρυση Πεύκη.- ανέφερε κάποια στιγμή ότι η διευθύντρια της Οικονομικής Υπηρεσίας του Δήμου «μιλά με τα χειρότερα λόγια για τον ανάδοχο του έργου», θεωρώντας γενικότερα ότι ο Δήμος δεν αντιμετωπίζει την εργοληπτική εταιρεία με τον καλύτερο τρόπο, για να εισπράξει το σχόλιο-ερώτημα του κ. Παναγιώτη Πανταζή (διοίκηση) «είσαι πληρωμένος δικηγόρος της εταιρείας;».
![Παναγιώτης Πανταζής](https://enypografa.gr/wp-content/uploads/2016/09/pantazis.jpg)
Κάπου εκεί… χάθηκε η μπάλα. Εξοργισμένος ο κ. Κωνστάντος ζητούσε εντόνως από την προεδρεύουσα Μαρία Γώγου (ο πρόεδρος του Σώματος, Κωνσταντίνος Νικολιδάκης απουσίαζε) να ζητήσει από τον σύμβουλο να ανακαλέσει, κάτι που δεν έγινε και οι αντιπαραθέσεις των δύο ανδρών συνεχίστηκαν για αρκετά λεπτά, υπό τις επαναλαμβανόμενες ειρωνικές προτροπές του δημάρχου προς τον κ. Ν. Πανταζή «να μην στενοχωρεί και εκνευρίζει τον κ. Κωνστάντο»(!) Η προεδρεύουσα, προ του αδιεξόδου, διέκοψε εκ νέου τη συνεδρίαση, ενώ αποχώρησαν διαμαρτυρόμενοι οι επικεφαλής των παρατάξεων Συμμαχία Πολιτών, Γιάννης Θεοδωρακόπουλος, Ριζοσπαστική Ανατροπή, Μ. Πάγκαλος και Λαϊκής Συσπείρωσης, Παναγιώτης Ασβεστάς και οι σύμβουλοι της πρώτης, Κώστας Μπαλδεράνος και Νότα Σοκορέλη.
Η συνεδρίαση ξεκίνησε και πάλι εν μέσω εντάσεων, με τον κ. Κωνστάντο να επιμένει στην ανάκληση του σχολίου του κ. Ν. Πανταζή, τον τελευταίο να αρνείται, τον δήμαρχο να συνεχίζει να υποδαυλίζει την ένταση και την προεδρεύουσα όρθια να απειλεί με αποβολή από την αίθουσα τους δύο συμβούλους, αλλά ζητώντας να αποχωρήσει μόνον ο κ. Κωνστάντος. Τελικώς έμειναν και οι δύο και η συζήτηση του θέματος συνεχίστηκε μέχρι τις 2 τα ξημερώματα, με το Σώμα να συνεδριάσει με σχεδόν τη μισή του σύνθεση (17 μέλη)…
Επί της ουσίας…
Η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στο εν λόγο Συμβούλιο μόνο έναν κορυφαίο τοπικό δημοκρατικό θεσμό δεν αντιπροσωπεύει. Οι ευθύνες, πρωτίστως της διοίκησης και του προέδρου του Σώματος, είναι τεράστιες και πρέπει άμεσα να λάβουν μέτρα ώστε να αποκατασταθεί η τάξη στο Σώμα.
Εάν ο κ. Δ. Κωνστάντος βαρύνεται με κάποια κατηγορία ή η κα Νικολαροπούλου και ο κ. Πανταζής διαθέτουν στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι ο εν λόγω σύμβουλος μισθοδοτείται (και «είναι άξιος ο μισθός του») από όποια πηγή, οφείλουν να τα καταθέσουν για να τα μάθουν και οι δημότες που έστειλαν, με την ψήφο τους, τον κ. Κωνστάντο στο Δημοτικό Συμβούλιο. Διαφορετικά, προσβάλλουν και τους δημότες αυτούς, αλλά και το σύνολο της πόλης, αφού γνωρίζουν «τα άπλυτα» ενός συμβούλου, αλλά τα αποκρύπτουν, για λόγους που εκείνοι γνωρίζουν…
Το σίγουρο είναι ότι η κατά κόρον εκτόξευση αόριστων και εμπαθών κατηγοριών, χωρίς τη συνοδεία αποδεικτικών στοιχείων, ομοιάζει με τη λάσπη που απειλεί να επιστρέψει στα πρόσωπα όσων την εκτοξεύουν…
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA