Άνετη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας με 27-19 για τον ΑΣΕ Δούκα

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας φτάνοντας άνετα στη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας με 27-19, στο ξεκίνημα του β’ γύρου του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 8-4 και 12-8. Ο Αερωπός προσπαθούσε να αντιδράσει, κράτησαν το πάνω χέρι και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 3 γκολ 14-11.

Στην επανάληψη, ο Αερωπός μείωσε στα 2 γκολ (15-13), όμως ο Δούκας «πάτησε γκάζι» για τα καλά. Με τον Μπάρμπα να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα κάτω από τα δοκάρια και τέρματα των Μυλωνά, Αποστολίδη, Ζαμπούνη και Τζηρά οι «μπλε» αύξησαν τη διαφορά στα 7 γκολ (21-14). Η πολύ καλή άμυνα, αλλά και η επιθετική πολυφωνία του Δούκα, συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +11 (25-14) και αυτό έδωσε την ευκαιρία Γιώργο Κρανάκη να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και η ομάδα να φτάνει άνετα στη νίκη σε 27-19.

Η πρεμιέρα του β’ γύρου της Handball Premier σημαδεύτηκε για τον ΑΣΕΔ από δύο μεγάλες επιστροφές. Ο Δημήτρης Τζηράς, μετά από 4 μήνες αποχής, «πάτησε» και επίσημα τερέν και έκανε το ντεμπούτο του για τη φετινή σεζόν. Μετά από 15 μήνες απουσίας από τα γήπεδα του χάντμπολ και έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό επέστρεψε όμως και ο Ούρος Ζιβούλοβιτς στην αγωνιστική δράση. Και οι δύο παίκτες δέχτηκαν το πιο ζεστό χειροκρότημα από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δαΐς.

ΑΣΕ Δούκα – Αερωπός Έδεσσας 27-19

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 9-6, 11-7, 12-9, 14-11(ημίχρονο), 17-13, 19-14, 21-14, 23-14, 25-15, 27-19.

ΑΣΕ Δούκα (Κρανάκης): Αποστολίδης 4, Μωραϊτης, Τζηράς 2, Ζαμπούνης 4, Μπάγιος 5, Μανουσέλης, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μυλωνάς 7, Αραπακόπουλος 2, Νταρσουλάντ, Μπραουδάκης, Ζιβούλοβιτς, Χουτόπουλος, Πολύζος, Νιντερέγγερ.

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Κράλλης 2, Τόϊτος 1, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Ρόμπης, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 3, Τριανταφύλλου 1, Κυριακού 6, Μπίρνταχιτς 2, Λάππας, Μπαντής 1.

Δίλεπτα: 5/3, Πέναλτι: 0/2 – 0/1.