Ήττα στο Κύπελλο, αλλά με ψηλά το κεφάλι, για τον ΑΣΕ Δούκα

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε το Κυπέλλο Ελλάδος η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕΔ η οποία γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα Πατρών με 89-66 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Πλέον το ενδιαφέρον όλων στην ομάδα του Αμαρουσίου στρέφεται στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Οι »Πατρινοί» μπήκαν «διαβασμένοι» στο παιχνίδι, στα πρώτα λεπτά έκαναν το 3-16, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με 16-23. Στη συνέχεια η ομάδα του Δούκα κατάφερε να κυνηγήσει το σκορ και να μειώσει στον πόντο (27-28) στο 14΄, ωστόσο το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να είναι πίσω με οκτώ πόντος (34-42).

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας δεν άφησε δικαίωμα στους αντιπάλους του ότι θα μπορούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι. Αντιθέτως, διεύρυναν τη διαφορά που λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα έφθασε στο +25 (62-87).

Δεκάλεπτα: 13-23, 34-42, 58-72, 66-89

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παντελίδης-Αναστόπουλος Αντ.

ΔΟΥΚΑΣ (Συμεωνίδης): Κανονίδης 7 (1), Ρούμπιο 9 (1), Καυκής 26 (4), Κυρίτσης 12 (1), Ράπτης 6, Μιλεντίγιεβιτς 4, Καρράς 2, Αγραβάνης, Μαστόρος, Ρογκαβόπουλος, Σακελλαρίου, Κουκάς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Φαγέ 8, Κάρτερ 14 (3), Σαρικόπουλος 9, Μουρ 10 (2), Γκίκας 12 (2), Τσάμης 5 (1), Πέττας 3, Τζόνσον 9, Γερομιχαλός 13 (3), Γιαννικόπουλος 2, Φράνκε 2, Γράβας 2