Χαρίλαος Τρικούπης –
Κόροιβος 73-61
Ιωνικός Ν. –
Καβάλα 129-68

Δεν τα κατάφερε το Ψυχικό απέναντι στον Ερμή Αγιάς, ο οποίος επικράτησε στη μεταξύ τους αναμέτρηση με σκορ 82-63. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν τα πράγματα στο ημίχρονο. Ωστόσο, από εκεί και πέρα ο Ερμής πήρε τα «ηνία» και έφθασε εύκολα στη νίκη, που στοίχισε στην ομάδα των Βορείων μια θέση στον βαθμολογικό πίνακα (βρίσκεται πλέον στη 10η θέση, με 31 βαθμούς).

Δεκάλεπτα: 25-17, 35-34, 56-39, 82-63
Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 17 (1), Σπυρόπουλος 9 (1), Τζόλος 16 (2), Κόμματος 15 (3), Νταλός 2, Τριανταφύλλου 8 (2), Ζιβάνοβιτς 3 (1), Λάππας 2, Βρέττας, Τσούμας, Λόλας 10.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 3 (1), Κοντούδης 3 (1), Παπανικολάου 8, Παπαδημητρίου 1, Παπαντωνάκος 4 (1), Μάντζαρης 2, Αρσενόπουλος 13 (3), Θεοδώρου, Ντιάλο-Φασέκας 4, Μπασδέκης 6 (2), Παασόγια 19 (2).

Ο Αμύντας δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Μαρούσι να ελπίσει ότι θα πάρει κάτι θετικό από την εκτός έδρας αναμέτρηση, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα με σκορ 76-56. Όποια αντίσταση επέδειξε η ομάδα των Βορείων Προαστίων εξαντλήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα η… παράσταση ήταν για έναν. Πλέον το Μαρούσι βρίσκεται στη 13η θέση, με 28 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-28, 50-42, 76-56
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (2), Τοπάλι 10, Διαμαντόπουλος 19 (5), Καλδής, Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 16 (1), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 12 (3), Κάπρης, Μέλιος 1.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 12, Στασινός 2, Ξυδάς 6, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 2, Λυκογιάννης 15 (2), Σπηλιόπουλος, Σουρλής 2, Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 11 (2).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (21η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Ν. 40 (19-2)

2. Ηρακλής 39 (18-3)
3. Ερμής Αγιάς 36 (15-6)
4. Ιπποκράτης 33 (12-9)
5. Διαγόρας Δρ. 32 (12-8)*