Α2 μπάσκετ: «Καταιγιστική» νίκη για Ψυχικό, εντός έδρας ήττα για Μαρούσι, στην 5η αγωνιστική

Ευρεία νίκη πέτυχε το Ψυχικό απέναντι στον Εθνικό για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Ανδρών, σε αντίθεση με το Μαρούσι που γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων.

• Χαρίλαος Τρικούπης – Καβάλα 91-81

«Καταιγιστικό» το Ψυχικό, δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο απέναντι στον Εθνικό, τον οποίο «συνέτριψε» με σκορ 113-74. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο και από εκεί και πέρα το μόνο που έκαναν ήταν να διευρύνουν τη διαφορά, «φορτώνοντας» τα αντίπαλα καλάθια. Η ομάδα των Βορείων ανέβηκε στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 7 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (17/11) θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο Ερμή Αγιάς.

Δεκάλεπτα: 28-15, 53-36, 81-52, 113-74
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 10 (1), Κοντούδης 6, Παπανικολάου 6 (1), Παπαδημητρίου 4, Παπαντωνάκος 6 (2), Μάντζαρης 13 (2), Αρσενόπουλος 17 (5), Θεοδώρου 11 (2), Ντιάλο 5, Μπασδέκης 9 (3), Καφαντάρης 4, Παασόγια 22 (4).
Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης 1, Βουρλιωτάκης 4, Ασημακόπουλος 4, Κωτσόπουλος 6, Σκιαθίτης 9 (3), Ίβκοβιτς 4 (1), Τζίμης 10, Μαραγκίδης 9 (2), Κυρίτσης, Μπινιάκου 4 (1), Κοκκορόγιανης 12, Χουγκάζ 11.

Αντιθέτως, το Μαρούσι τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων και εξαναγκάστηκε σε εντός έδρας ήττα, με σκορ 87-80, παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλεψε να ανατρέψει το παιχνίδι. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη δέκατη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 7 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο θα αγωνιστεί εκτός απέναντι στον Αμύντα.

Δεκάλεπτα: 15-24, 36-55, 52-66, 80-87
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 18 (2), Ξυδάς 14 (3), Χατζηδάκης 2, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 9 (3), Λυκογιάννης, Σουρλής 1, Παπαγεωργόπουλος 20 (4), Μιχαλούτσος 14 (2).
Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Κουκάς 10 (3), Νίκου 8 (2), Νοέας 11 (1), Μάρτζος 4 (1), Κόκκαλης 20 (4), Τσιώκος 12, Μοτσενίγος 5 (1), Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς 2, Περσίδης, Μαχαίρας 13.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (5η αγωνιστική)

1. Ερμής Αγιάς 9 (4-1)

2. Ιωνικός Νικαίας 9 (4-1)
3. Ηρακλής 9 (4-1)
4. Καρδίτσα 8 (3-2)
5. Διαγόρας Δρ. 8 (3-2)