Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκη – θρίλερ του Δούκα επί του Παπάγου, ήττες για Πεντέλη και Πανερυθραϊκό στην 3η αγωνιστική

Μόνο ο Δούκας… διασώθηκε στην 3η αγωνιστική του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ, αφού Παπάγος, Πεντέλη και Πανερυθραϊκός δεν μπόρεσαν να αποφύγουν τις ήττες.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (3η αγωνιστική)

• Δάφνη Δαφνίου – Πανερυθραϊκός 89-72

Το εύστοχο τρίποντο του Δενδρινού από τα 10 μέτρα στην εκπνοή της παράτασης (κανονική διάρκεια αγώνα: 65-65) αποδείχτηκε σωτήριο για να βρεθεί ο ΑΣΕ Δούκα από την κόλαση στον παράδεισο. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων με το τελικό 80-79 επί του Παπάγου διατήρησε το απόλυτο, αφού μετρά πλέον τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Εντός έδρας ήττα για την Πεντέλη από τον Έσπερο Καλλιθέας, με σκορ 76-72, σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ άσχημα και βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 20 πόντους πίσω. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στα επόμενα 20 λεπτά, με τους Πεντελιώτες να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με -11, για να κάνουν ένα ξέσπασμα (επιμέρους 20-13), το οποίο ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 15-35, 37-57, 52-63, 72-76
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 5 (1), Λίτσος 11 (3), Αποστολόπουλος 4 (1), Κούσουλας 11 (3), Καρούζος 7 (2), Μπέλη 22, Κουκάκης 3, Μπίγγος 3 (1), Ταγάρης 6.
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 7, Βάρσος 9 (3), Χατζηκίδης 13 (3), Γραμματικός 9 (3), Θεοδοσίου, Σκουλούδης 19, Παπαφλωράτος, Κ.Χαρούνι 6, Ν.Χαρούνι 1, Βλασσόπουλος,

Χωρίς νίκη παραμένει ο Πανερυθραϊκός, που έχασε και από τη Δάφνη Δαφνίου, με σκορ 89-72 και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις 3 βαθμούς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ, χωρίς να κατορθώσει καμία στιγμή να γίνει απειλητική για τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 26-15, 49-29, 68-51, 89-72
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 2, Γκάτζο, Κουφόπουλος 6 (1), Γοργόνης 2, Αχείμαστος, Ψημίτης 24 (2), Σάλεχ 14 (2), Δομπρογιάννης 5 (1), Μουστόπουλος 22, Παπαδιονυσίου 6 (1), Τάταρης 8 (1), Αρνοκούρος.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16 (7ριμπ.), Στογιάνοβιτς 5, Καλλιανιώτης 8 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Ντουζίδης 4, Σκάνδαλος 6 (2), Γιαουρτόγλου 17 (1), Σούμαν, Στάθης 13, Αντωνίου 3, Ματζιώρης, Σπάχια, Μπακοδήμος.

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (3η αγωνιστική)

1. Δάφνη Δαφνίου (3-0) 6
2. Τρίτωνας (3-0) 6