Δεν τα κατάφεραν οι “κυανέρυθροι” απέναντι στο Ηράκλειο

Ένα κενό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ικανό να στοιχίσει στη Νίκη Αμαρουσίου (50-34 στο 25′, με επιμέρους σκορ 16-5 για τους γηπεδούχους), η οποία το πάλεψε αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα από το δυνατό Ηράκλειο με 77-63  στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας.

Οι Ηρακλειώτες δε μπήκαν δυνατά στο γήπεδο, όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, “χτίζοντας” σταδιακά μια διαφορά που τους επέτρεψε να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Πλέον, η προσοχή της ομάδας του Αμαρουσίου στρέφεται στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής (25/10, 17:00) με τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, στο κλειστό της Κοκκινιάς.

Δεκάλεπτα: 17-13, 34-29, 57-47, 77-63

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Καρακάσης

Ηράκλειο (Ράλλης): Μεταξωτός 2, Αυγενικός 10, Σπυριδάκης 2, Πρωτογεράκης 2, Καραδολάμης 14 (2), Κουπίδης 20 (3), Φραγκιαδάκης, Κυρίτσης, Λιανός 15 (1), Μαραγκάκης 8, Αντωνογιαννάκης, Πάλλης 4.

Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Τσέκενης Γ., Οικονομόπουλος 18 (1), Θωμόπουλος 2, Παβλίσεβιτς 16 (2), Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 8, Ατζαμόγλου, Σταθόπουλος 5, Σαλτουρίδης 1, Τσέκενης Α., Μούγιος 7, Μαύρος 2.