«Επτάψυχος» ο ΑΣΕ Δούκα νίκησε και το ΙΕΚ Ξυνή με 20-19

Κατάθεση ψυχής, «λιονταρίσια» άμυνα και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Αυτά ήταν μερικά από τα στοιχεία που είχε ο ΑΣΕ Δούκα στο παιχνίδι κόντρα στο ΙΕΚ Ξυνή στη 2η αγωνιστική play off Handball Premier, όπως αναφέρεται στην ανάρτηση του συλλόγου στο facebook.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη έκανε το 2 στα 2 και πλέον βρίσκεται σε «απόσταση βολής» από τους τελικούς της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το φινάλε, όπως περιγράφεται στην ανάρτηση του συλλόγου. Οι «μπλε» μπορεί να προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 13-10, όμως ο αγώνας πήρε συναρπαστική διάσταση. Το ΙΕΚ Ξυνή κατάφερε στο 45λεπτο να ισοφαρίσει σε 16-16, για να ξεφύγει ο Δούκας και πάλι με +2 (16-18) στο 50′. Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ήταν «όλα τα λεφτά», με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχη για το ροζ φύλλο.

Στο 58:16 ο Στάθης Ζαμπούνης χρεώθηκε με δίλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 19-19. Ο Μάριος Μωραΐτης ήταν αυτός που είπε και την τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι, αφού στην τελευταία επίθεση του Δούκα πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ντούνη και έγραψε το τελικό 19-20. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «μπλε» να πανηγυρίζουν τη σπουδαία νίκη μαζί με τους φιλάθλους τους και να βάζουν πλέον «πλώρη» για το τρίτο παιχνίδι των play off με τον Διομήδη.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-5, 8-10, 9-11, 10-13 (ημίχρονο), 12-15, 14-15, 16-16, 16-18, 18-19, 19-20.

ΙΕΚ Ξυνή (Πάνος Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Καραμπουρνιώτης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Κανδύλης, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 4, Παπακυπριανού 4, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραίτης 4, Τόμπρος, Τζηράς 1, Ζαμπούνης 6, Μανουσέλης 1, Νιντερέγγερ, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 1, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλαντ 2, Αραπακόπουλος 2, Μυλωνάς 1.

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι 2/2, 1/1.