Μεγάλες νίκες για Χολαργό και Μαρούσι στην 21η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Μεγάλες νίκες πέτυχαν Χολαργός και Μαρούσι στην 21η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, επί του Ψυχικού και της Καστοριάς αντιστοίχως. Αντιθέτως, ο Παπάγος έχασε από τον Αρκαδικό και ο ΑΣΕ Δούκα γνώρισε άλλα μια εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τον Εθνικό.

Tα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (21η αγωνιστική)

Ερμής Αγιάς – Καρδίτσα  73-57

Ο Χολαργός συνεχίζει το… κυνήγι το πρωτοπόρου Περιστερίου, μετά τη σημερινή νίκη του επί του Ψυχικού, με σκορ 83-81 (δεκάλεπτα: 15-25, 40-46, 58-64, 83-81), για την 20ή αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Το παιχνίδι ήταν πραγματικά ένα ντέρμπι Βορείων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το έλεγχο του αγώνα για πάνω από 30 λεπτά, αλλά τους γηπεδούχους ν’ «αφυπνίζονται» στην τελευταία περίοδο και να «γυρίζουν» το 58-64 (30′) σε 75-74 (36′) και να «βάλουν φωτιά» στο παρκέ.  Ο Ψαθάς με τρίποντο στα 12 δεύτερα πριν τη λήξη έκανε το 80-81, για ν’ απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Κομποδιέτας 6 δεύτερα πριν την τελική κόρνα, και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το Μαρούσι μπήκε αποφασισμένο στο παρκέ στον αγώνα απέναντι στην Καστοριά, πίστεψε στη νίκη και την πέτυχε, με σκορ 65-55 (δεκάλεπτα: 21-7, 37-26, 53-39, 65-55), παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα και κάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς τον έλεγχο του παιχνιδιού,ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά (37-22) στο 18′. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, μείωσαν σε 59-51 στο 36′, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, αφού το Μαρούσι έβαλε σε εκείνο το σημείο καθοριστικά «καλάθια», τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Παπάγος, παρά το γεγονός ότι το πάλεψε σκληρά, δεν κατάφερε ν’ αποφύγει την εκτός έδρας ήττα από τον Αρκαδικό, με σκορ 81-72 (δεκάλεπτα: 23-23, 41-34, 55-60, 81-72). Οι γηπεδούχοι είχαν στην αρχή το έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι «στρατηγοί» κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν κεφάλι στην τρίτη περίοδο. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο έμειναν από δυνάμεις, επιτρέποντας στον αντίπαλό τους να κάνει ένα επιμέρους 26-12 και να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Τέλος, ο Δούκας σημείωσε ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα στην έδρα του, χάνοντας από τον Εθνικό με σκορ 88-81 (δεκάλεπτα: 17-28, 42-45, 64-63, 81-88). Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε στο δεκάλεπτο να βρίσκεται πίσω με 11 πόντους διαφορά (17-28). Ωστόσο, από το δεύτερο δεκάλεπτο άρχιζε ν’ ανεβάζει την απόδοσή της, με αποτέλεσμα στο τέλος του ημιχρόνου να έχει φέρει το παιχνίδι στο τρίποντο (42-25), για να περάσει μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δούκας κατάφερε να επιτύχει μόλις 17 πόντους, επιτρέποντας στον αντίπαλό του να σκοράρει για 25 και να πάρει την τελική νίκη.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (21η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 42 (21-0)
2. Χολαργός 39 (18-3)
3. Ηρακλής 37 (16-5)
4. Απόλλων Πάτρας 35 (14-7)
5. Α.Σ. Καστοριάς 33 (12-9)
6. Δόξα Λευκάδας 32 (11-10)
7. Εθνικός 32 (11-10)
8. Αμύντας 32 (11-10)