Με το… δεξί στο 2015 η Νίκη Αμαρουσίου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2015 η Νίκη Αμαρουσίου, κάνοντας νικηφόρο ποδαρικό επί του Μανδραϊκού με 83-70, στο ντεμπούτο του Γιώργου Κωλέτση στον πάγκο της ομάδας.

Η ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρή (σ.σ. τα ματς έπειτα από περίοδο διακοπών πάντοτε ενέχουν κινδύνους), ελέγχοντας τον ρυθμό από το πρώτο λεπτό και “χτίζοντας” από πολύ νωρίς διψήφιες διαφορές. Μάλιστα, το προβάδισμα “εκτοξεύτηκε” ακόμη και στο +21 (59-38) -το μεγαλύτερο στην αναμέτρηση- με καλάθι και φάουλ του Μούγιου, στο 24ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μανδραϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, κατάφερε να μειώσει στους 10 πόντους, όμως οι παίκτες του Γιώργου Κωλέτση δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους αντιπάλους τους, φτάνοντας -με σχετική άνεση- στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πρώτη με τον κόουτς Κωλέτση στην τεχνική ηγεσία!

Οι Μίλος Παβλίσεβιτς και Βασίλης Κοντογιάννης ήταν… ασταμάτητοι, φορτώνοντας το καλάθι του Μανδραϊκού από 26 πόντους έκαστος. Ωστόσο, άπαντες κυμάνθηκαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με τους παίκτες της Νίκης να προσφέρουν κατά διαστήματα και όμορφο θέαμα στους αρκετούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της Κοκκινιάς.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Καρακωνσταντόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-13, 44-31, 68-50, 83-70

Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Αποστολόπουλος 6 (1 τρίπ., 6 ασίστ, 4 ριμπ.), Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 7 (7 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Παβλίσεβιτς 26 (3 τρίπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ), Κοντογιάννης 26 (3 τρίπ., 5 ριμπ.), Κυπριτζόγλου, Γεωργακόπουλος, Γιατράκος 5 (3 ριμπ.), Τσέκενης Α. 2 (4 ασίστ), Μούγιος 11 (6 ριμπ.), Τσιάτσιος, Μαύρος.

Μανδραϊκός (Μαρίνος): Γιάννου, Μεντένης, Μακρής 7, Καμπερίδης Γ., Αττίκος 3, Μπαλάφας 10, Καλεμτζάκης 15, Μάκος 2, Σακελλάρης 21, Κυρίτσης 4, Ηλιάδης 8 (2).