Μοιράστηκαν νίκες και ήττες οι Βόρειοι στη 19η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Μοιράστηκαν νίκες και ήττες οι Βόρειοι στη 19η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Ο Χολαργός ξεπέρασε με «κατοστάρα» το εμπόδιο της Καστοριάς, της οποίας επιβλήθηκε με 106-75 (δεκάλεπτα: 26-13, 54-40, 79-64, 106-75) και πλέον φιγουράρει μόνος του στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2, με ρεκόρ 16-3 και 35 βαθμούς. Απολαυστική η ομάδα του Στέργιου Κουφού και στα 40 λεπτά του αγώνα, όπως αναφέρει στον λογαριασμό της στο facebook το σωματείο των Βορείων, «καθάρισε» με 17/28 τρίποντα τους «γουναράδες», γνωρίζοντας στο τέλος του ματς την αποθέωση των φιλάθλων του, στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης».

Σημαντικό «διπλό» πέτυχε και ο Παπάγου, στην παράταση (κ.δ.: 62-62), επί του Αμαρουσίου με 75-74 (δεκάλεπτα: 13-18, 27-36, 39-43, 62-62, 74-75) με τον Στούκα να διαμορφώνει με 2/3 βολές το τελικό αποτέλεσμα. Οι «στρατηγοί» είχαν από την αρχή του αγώνα ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο «μάζεψαν» οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, πήγαν το ματς στον έξτρα χρόνο, αλλά εκεί δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Η ομάδα του Αμαρουσίου παραμένει στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς, ενώ του Παπάγου στη 12η, με 26 βαθμούς.

Η Δόξα Λευκάδας «λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ψυχικό και πήρε τη νίκη με σκορ 82-77 (δεκάλεπτα: 26-21, 42-43, 53-68, 82-77). Οι γηπεδούχοι είχαν τον… πρώτο λόγο έως το 18′, αλλά από εκεί και μετά οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα πήραν πρωτοβουλίες και γύρισαν το ματς, φθάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγούνται με 15 πόντους διαφορά (53-68). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι νησιώτες «επέστρεψαν» στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 24-4 έκαναν το 78-73 στο 38′,  απέκτησαν ψυχολογία και έφθασαν στην τελική νίκη. Η ομάδα των Βορείων, παρά την ήττα, διατηρεί την 11η θέση στη βαθμολογία, με 27 βαθμούς.

Τέλος, η αναμέτρηση του Δούκα με τον Αμύντα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2018.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (19η αγωνιστική)

ΑΕΛ – Καρδίτσα  65-75
Μαρούσι – Παπάγου  74-75 (62-62 κ.α.)
Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 84-91
Χολαργός – Καστοριά 106-75