Νίκη σε «νεκρό» χρόνο για το Μαρούσι επί του Κορωπίου

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Μαρούσι απέναντι στο Κορωπί με 81-78, στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά, για τη 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών (Νότος) και συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, όπως αναφέρει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του, αφού το Κορωπί κατάφερε να πάρει διαφορά ακόμα και με 14 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι ανέβασε την απόδοσή του και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 43-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά… Το Μαρούσι ήταν μπροστά με ένα πόντο και είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη αλλά το τρίποντο του Μπαλάφα «μπήκε και βγήκε». Το Κορωπί είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει και έτσι το Μαρούσι πήρε τη νίκη με 81-78, με 2 βολές του Κανέλλη σε «νεκρό» χρόνο.

Το ευχάριστο είναι ότι για ακόμα μία φορά ο Κώστας Κεραμιδάς είδε πέντε παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο αριθμών πόντων. Τέλος, οι ιθύνοντες της ομάδας είναι δυσαρεστημένοι από τη ικρή προσέλευση του κόσμου και περιμένουν να δουν την στήριξή του στα επόμενα παιχνίδια της ομάδας.

Επόμενο παιχνίδι για το Μαρούσι το εξ αναβολής εκτός έδρας με τον Τρίτωνα την ερχόμενη Τετάρτη 7/12 στις 18:00.

Δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 63-61, 81-78
Διατητές: Θεοδωρόπουλος – Τσολάκος

Μαρούσι (Κεραμίδας): Στασινός 17 (2), Ξυδάς 3 (1), Χρονόπουλος 8 (1), Μπαλάφας 10 (3), Κανέλλης 11 (3), Στούκας 3, Σολωμός, Σουρλής 11 (1), Παπαγεωργόπουλος 18
Κορωπί (Κατσούνης): Δήμας 20 (1), Αγόρης 3 (1), Θεοδωράκος, Παναγιώτου, Καραδολάμης 12 (2), Κερασοβίτης, Αμπαράς 12 (2), Αγγελόπουλος 7, Ντάλης 13 (1), Σταθόπουλος 3 (1), Μαύρος 8.