«Σαρωτικός» ο ΑΣΕΔ στις Συκιές, νίκησε τον Φοίβο με 29-17

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον ΑΣΕ Δούκα για να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και να «αλώσει» και το κλειστό των Συκεών. Ο Δούκας πήρε άνετα τη νίκη επί του Φοίβου με 29-17 και διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

Όπως αναφέρεται στον λογαριασμό του συλλόγου στο facebook, το ημίχρονο έληξε 8-16 υπέρ των «μπλε», ενώ στην επανάληψη ο Γιώργος Κρανάκης είχε την ευκαιρία και να κάνει διάφορες δοκιμές σε σχήματα ενόψει και του ντέρμπι κορυφής που πλησιάζει με τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα και παράλληλα να δώσει και χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Στραβομύτης: Κάναμε ένα ακόμη βήμα, συνεχίζουμε…

Μετά το τέλος του αγώνα, ο συνεργάτης του Γιώργου Κρανάκη στον πάγκο του ΑΣΕΔ Δημήτρης Στραβομύτης δήλωσε:

«Ήταν μια ακόμα σημαντική νίκη που μας διατηρεί εντός στόχων. Μέσα από την άμυνά μας πήραμε ρυθμό και στην επίθεση, τρέξαμε στο γήπεδο και καταφέραμε να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Κάναμε ένα ακόμα βήμα και συνεχίζουμε. Πλέον, το μυαλό όλων μας είναι στο μεγάλο ντέρμπι με τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα. Έχουμε μπροστά μας όλη την εβδομάδα για να προετοιμαστούμε όπως πρέπει, να παρουσιαστούμε σοβαροί και να διεκδικήσουμε μέχρι τέλους τη νίκη».

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 4-8, 4-11,6-13, 8-16(ημίχρονο), 9-18, 11-21, 12-22, 13-24, 15-27, 17-29.

Φοίβος Συκεών (Πελεκίδης): Πίτσιος, Μέτσης 2, Μπαλαμός 3, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Ναουμίδης 1, Δεληζάνος, Ντουλματζής 1, Κοπαιδης, Καβουσανάκης 1, Μαυρόπουλος 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 6, Χατζης, Τσιντίδης 1.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης 1, Τζηράς 5, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 7, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Ντούνης 1, Μπάγιος 1, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλαντ 1, Αραπακόπουλος 4, Μυλωνας 4.

Δίλεπτα 2 – 0, Πέναλτι 1/2, 0/0.