8η θέση στο «Danaon Cup» για τους Παμπαίδες Α΄ του ΑΣΕ Δούκα

Σημαντικές εμπειρίες αποκόμισε η ομάδα Χάντμπολ Παμπαίδων Α’ του ΑΣΕ Δούκα, η οποία πήρε μέρος στο τουρνουά – open τελική φάση «Danaon Cup», πoυ φιλοξενήθηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στην Αργολίδα, από τις 20 έως τις 25 Ιουνίου, όπως μας ενημερώνει η ιστοσελίδα του Συλλόγου.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων τερμάτισε στην 8η θέση της τελικής κατάταξης, σε μια διοργάνωση στην οποία συμμετείχαν συνολικά 21 ομάδες.

Ο ΑΣΕΔ, με τα αποτελέσματα του τις πρώτες ημέρες των αγώνων, διεκδίκησε επάξια μια θέση στην πρώτη 6άδα του τουρνουά, ωστόσο την τέταρτη ημέρα των αγώνων ενημερώθηκε από τους διοργανωτές για αλλαγή στον αρχικό σχεδιασμό του αγωνιστικού προγράμματος. Αυτή η εξέλιξη έβγαλε εκτός ρυθμού τους αθλητές του Γιώργου Σαΐτη οι οποίοι όμως πάλεψαν όλα τα παιχνίδια μέχρι τέλους, διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Η 8η θέση μπορεί να αφήνει σε όλους τους συντελεστές των «μπλε» μια γλυκόπικρη γεύση, ωστόσο τα μηνύματα που έστειλαν όλοι οι αθλητές του ΑΣΕΔ, με τη συνολική τους εικόνα στο τουρνουά, ήταν ενθαρρυντικά και αισιόδοξα για το μέλλον αυτής της ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την πρώτη θέση του τουρνουά πανηγύρισε η γειτονική ομάδα των Βριλησσίων, ενώ Ολυμπιακός Κερατσινίου και ΠΑΟΚ κατέκτησαν αντίστοιχα το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο του τουρνουά.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΔ στο «Danaon Cup» και η τελική κατάταξη του τουρνουά.