Δύο στα δύο για τους Έφηβους και Παίδες του Δούκα

Με νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη σε ισάριθμα παιχνίδια, συνέχισε η Εφηβική ομάδα του ΑΣΕ Δούκα επικρατώντας της ΑEΝ Κηφισιάς με 65-54.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Κώστα Παπαδόπουλου, καθώς πέτυχε μόλις εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας όμως καλή άμυνα, δέχθηκε έξι.

Η συνέχεια βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και με 24 και 14 ασίστ στο σύνολο και 45 ριμπάουντ, κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση ενός ακόμα ροζ φύλλου. Επόμενος αντίπαλος η ΑΣΚ Τριπλή Κορώνα (27/9, 21:15).

Τα δεκάλεπτα: 9-6, 33-23, 45-37, 65-54

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Παπαδόπουλος): Δουβλής, Ψαρράς 10, Τσουργιάννης 14 (1), Καρακατσάνης 2, Μπελεξής 4, Γκίνης 2, Γεραμάνης 2, Κιόρρι, Σακελλαρίου 8 (2), Δραγάτης 6, Λιούνης 8, Προίσκος 9 (1)

To «2 Χ 2» στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ έκανε και η ομάδα Παίδων μετά το χθεσινό 86-41 επί της ΑΕΝ Κηφισιάς.

Η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη δεν δυσκολεύτηκε να ζευγαρώσει τις επιτυχίες της (όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ) και αυτό αποτυπώνεται από την πρώτη περίοδο, όταν σκόραρε 28 πόντους για να μην δεχθεί ούτε έναν.

Η συνέχεια της αναμέτρησης τη βρήκε να διατηρεί την διαφορά ασφαλείας και όλους τους παίκτες να πατάνε παρκέ. Επόμενος αντίπαλος, η ΑΣΚ Τριπλή Κορώνα (27/9, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 28-0, 25-14, 20-10, 13-17

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μελετιάδης): Καράμπελας 5 (1), Μπρατσιάκος, Βλάσιος 11 (2), Πλευράκης 4, Ρογκαβόπουλος 24 (1), Πολύζος 8, Σωτηρίου 17, Νεστερούλης 2, Καδράς 9, Κωστόπουλος 6, Παναγιώτου, Ζερβός.