Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε η Νίκη Αμαρουσίου στην πρεμιέρα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ

Με «δύο πρόσωπα» εμφανίστηκε η Νίκη Αμαρουσίου στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον ΟΦΗ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Βορείων Προαστίων έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-20, για να ισοφαριστεί στο δεύτερο (43-43).

Από εκεί και πέρα, η Νίκη… ξέμεινε από καύσιμα, ο ΟΦΗ έκανε την ολική επαναφορά κι εκτόξευσε τη διαφορά υπέρ του στο τρίτο δεκάλεπτο στο 73-60, για να πάρει εύκολα το παιχνίδι με 88-80.

Η αλήθεια είναι ότι η Νίκη Αμαρουσίου ταξίδεψε με σημαντικές απουσίες στην Κρήτη και παρατάχθηκε χωρίς τους Σκούταρη και Οικονόμου.

Η ομάδα του κόουτς Χρυσόγελου έδειξε αν μη τι άλλο πολλά θετικά στοιχεία, ενώ σαφώς και κρατά την εικόνα της από το πρώτο ημίχρονο.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο πρόεδρος του συλλόγου, Αντώνης Τσέκενης, και ο ταμίας, Μανώλης Περάκης, κατέβηκαν στα αποδυτήρια και έδωσαν συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας για την υπερπροσπάθειά τους και το γεγονός ότι πάλεψαν μέχρι το τέλος του αγώνα για τη νίκη, παρά τις σημαντικές απουσίες, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

Επίσης, η διοίκηση της ομάδας των Βορείων Προαστίων ευχαριστεί τον ΟΦΗ «για την άριστη φιλοξενία και δεσμεύεται να ανταποδώσει στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου». Τέλος, συγχαίρει και τους διαιτητές του αγώνα, κ.κ. Καμίτσο και Κοτσίρη, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί.

Την επόμενη αγωνιστική (23/10) η Νίκη Αμαρουσίου θα φιλοξενήσει τον Πανναξιακό ΑΟΝ.

Διαιτητές: Καμήτσος-Κοτσίρης (Ευαγγελινός)
Δεκάλεπτα: 20-24, 43-43,73-60,88-80

ΟΦΗ (Κόκκινος – Καρλάφτης): Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 13 (4), Ξενάκης 19 (2), Καρλάφτης 3(1), Αγαπιάδης 21(4), Βλαχάκης, Καλλέργης, Μπουμπάρης 4, Τζουλάκης,Κυρίτσης, Μουλάς 18(1), Πρωτογεράκης 4, Μητρόπαπας 6.

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσάγελος): Μπατής, Μαραγκίδης, Κοροπούλης 14, Χαραλάμπης 4, Κοντογιάννης 15 (2), Σιμιτζής 15(3), Τζεκένης Ι. 3(1), Σιδέρης, Σκούταρης, Τζεκένης, Αγγελής 19.