Νίκη με μεγάλη ανατροπή για τη Νίκη Αμαρουσίου στη Γ΄ Εθνική

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Νίκη Αμαρουσίου, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επικρατώντας του Πανναξιακού με 77-68 για την 2η αγωνιστική στον 2ο Όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής.

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, η ομάδα του κόουτς Χρυσόγελου επέστρεψε από το -9 στην τέταρτη περίοδο και πήρε τελικά τη νίκη σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Πανναξιακό να παίρνει το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και να το διατηρεί μέχρι και την τρίτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 43-52. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο η Νίκη ξεκίνησε με ένα τρομερό σερί 11-0 πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα στο τέλος να πάρει και μία καλή διαφορά.

Την επόμενη αγωνιστική (30/10) η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Σαντορίνη.

Δεκάλεπτα:13-10, 29-34, 43-52, 77-68
Διαιτητές: Κώτσου-Χατζημάρκος (Αλετρας)

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μπατής, Μαραγκίδης, Κοροπουλής 18 (1), Οικονόμου 18, Κοντογιάννης 21 (1), Σιμιτζής 10 (2), Τσεκένης Ι , Ευαγγελούλης, Σκούταρης 5 (1), Τσεκενής Αν., Χοτζουλάρι 3 (1), Αγγελής 2.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης 12 (1), Μάκος 8 (2), Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 3 (1), Καραγιάννης 2, Τζίμης 10 (2), Μάκαρης 10 (1), Σβορώνος 7, Δαχρετζής 16 (1), Καδηγιαννόπουλος, Μυλωνάς.