Με 27-26 έχασε ο ΑΣΕΔ από τον ΙΕΚ Δικέα για τη Handball Premier

Τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Handball Premier γνώρισε ο ΑΣΕ Δούκα από τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα, με 27-26.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη, παρότι πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν μπόρεσε να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας από το κλειστό της Νέας Ιωνίας, αφού οι γηπεδούχοι 10΄΄ πριν το φινάλε κέρδισαν πέναλτι, στο οποίο και ευστόχησαν διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Από το εικοσάλεπτο και μετά όμως ο Δικέας έχτισε μια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με πέντε τέρματα 14-9.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Κρανάκη πίεσαν τον αντίπαλο στην άμυνα και, δείχνοντας υπομονή στην επίθεση, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος σε 26-26.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα όμως ο Δικέας ήταν που ευστόχησε από τα 7 μέτρα και δεν επέτρεψε στον Δούκα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-3, 7-6, 10-7, 11-9, 14-9 (ημχ.), 16-11, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22, 27-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Κανδύλας 1, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 2, Παπακυπριανού 10, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 5,.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Πάνου, Ζαμπούνης 5, Μανουσσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 6, Μπάγιος 2, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινες: 45’ Μελετάκος (τρία δίλεπτα), 54’ Κανδύλας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 12-6, πέναλτι: 5/5-4/4