Δεν κατάφερε να περάσει στα προκριματικά του Κυπέλλου ο ΑΣΕΔ

Αν και έφτασε μια «ανάσα» από την πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα δεν κατάφερε να «σφραγίσει» το εισιτήριο, καθώς «λύγισε» στην παράταση από τον ΠΑΟΚ, όπως αναφέρει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στον λογαριασμό της στο facebook, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Το τελικό 24-27 διαμορφώθηκε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι «μπλε» μπορεί να είχαν καλή αμυντική λειτουργία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κυνηγούν συνέχεια στο σκορ τον ΠΑΟΚ.

Στο 58ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-21, κατάφεραν όμως να ισοφαρίσουν στην εκπνοή (21-21) και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έδειξε πιο ψύχραιμος, προηγήθηκε με 23-24 και 23-27 και κατάφερε στο φινάλε να «κλειδώσει» την πρόκριση, φτάνοντας στη νίκη με 27-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-4, 5-7, 8-8, 8-10(ημίχρονο), 10-12, 13-14, 16-16, 18-18, 19-20, 21-21 (κ.α), 23-24, 24-27.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης, Αποστολίδης 5, Ντούνης 2, Πάνου, Μπάγιος 2, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Μυλωνάς 6, Μπραουδάκης, Μπάρμπας.
ΠΑΟΚ( Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγγας, Αραμπατζής 4, Παλάσκας 7, Τσίλης, Νικολαϊδης, Τσεσμετζίδης, Κοκκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Γρηγοριάδης 2, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής