«Απέδρασε» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Κυψέλη ο Δούκας

Με τον βαθμό της ισοπαλίας «απέδρασε» από το κλειστό της Κυψέλης ο Δούκας, που αναδείχτηκε ισόπαλος 20-20 με τον Πανελλήνιο, για την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου της Handball Premier, όπως μας ενημερώνει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων με ανάρτησή του στον λογαριασμό του στο facebook.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη, παίζοντας με συγκέντρωση στο πρώτο ημίχρονο και ακολουθώντας το πλάνο που είχε καταστρωθεί, προηγήθηκε στο ημίχρονο με τρία τέρματα, 8-11.

Στην επανάληψη, οι «μπλε» αύξησαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-12), όμως οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 12-12.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το φινάλε το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Δούκας στο 53′ ξέφυγε με 17-19, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 20-19. Στο 59:40 η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη κέρδισε πέναλτι, με τον Μυλωνά να ευστοχεί και να γράφει το τελικό 20-20.

Ζαμπούνης: Αδικήσαμε τους εαυτούς μας

Ο διεθνής εξτρέμ του Δούκα, Στάθης Ζαμπούνης, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ακολούθησε το πλάνο της. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε εκνευρισμό, κακές επιλογές στην επίθεση και δώσαμε δικαίωμα στον Πανελλήνιο να μπει στο ματς. Πήραμε μικρή διαφορά, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης μας κόστισε το παιχνίδι. Στην τελευταία φάση θα μπορούσαμε και να χάσουμε. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Έρχεται η μεγάλη διακοπή. Είναι ευκαιρία να ανασυνταχθούμε και στον δεύτερο γύρο να παρουσιαστούμε πιο ώριμοι».

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-6, 4-6, 5-8, 6-9, 8-11 (ημχ.), 10-12, 13-14, 16-16, 17-17, 18-19, 20-20

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 4, Κρητικός 2, Χελιώτης, Κωστούλας, Μάτοβιτς 8, Ασβεστάς, Χειβιδόπουλος 1, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Μαντζόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Τζηράς, Ζαμπούνης 2, Μανουσέλης, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 3, Μπάρμπας, Ντούνης, Πάνου, Μπάγιος 4, Νιντερέγγερ, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 8.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 6-6, πέναλτι: 5/5-4/4.