Σε “υψηλή πτήση” κι απέναντι στο Περιστέρι οι Νέοι της Νίκης

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για 30 λεπτά, οι Νέοι (Under 21) της Νίκης Αμαρουσίου πανηγύρισαν ακόμη μία -πειστική- νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στο Περιστέρι, του οποίου και επιβλήθηκαν άνετα με 65-53, συμπληρώνοντας έτσι ένα αήττητο δυόμιση μηνών!

Οι παίκτες του Νίκου Χρυσόγελου “καθάρισαν” ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μισό, όπου -στηριζόμενοι στην πιεστική τους άμυνα- επέβαλαν απόλυτα τον δικό τους ρυθμό, στέλνοντας το υπέρ τους προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα, ενώ παράλληλα χάρισαν και πολύ όμορφο θέαμα με εντυπωσιακές φάσεις, σε όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού της Κοκκινιάς. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι διαφορές έφτασαν μέχρι και το +25, ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι παίκτες τη Νίκης πάτησαν “φρένο”, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά, για το τελικό 65-53.

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αμαρουσίου θα δοκιμαστεί στη σκληρή έδρα της ΑΕΚ (κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας), Τρίτη 9/2 και ώρα 20:45.

Δεκάλεπτα: 15-10, 41-24, 62-41, 65-53

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος, Αναγνώστου): Τσέκενης 11 (3), Καράμπελας 4, Καλλιγάς 3, Θωμόπουλος 3, Σταύρος 2, Ανδρίτσου, Μπαράτσας, Σταθόπουλος 15 (1), Κυριάκου, Μπαζίνης, Μαύρος 27, Ηρακλειδής.

Περιστέρι (Παναγάκης): Θεοδωράκος 4, Γοργόνης 6, Δάφνος 7 (1), Μέγας 6 (1), Παπαδάκης 12 (1), Καράμπελας 3 (1) , Καργιάννης 9 (2), Γεωργουσόπουλος, Δομπρογιάννης 6, Φασούρας.

Πηγή: nikiamarousiou.gr