Με 3-0 επιβλήθηκε το ΠΑΚ επί της Νίκης Αμαρουσίου

Όσο ιδανικά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο “Μάρκος Παπαδάκης” για τη Νίκη Αμαρουσίου, άλλο τόσο άσχημα εξελίχθηκε, καθώς η ομάδα του Αμαρουσίου, μετά την απώλεια του πρώτου σετ -και τον τρόπο που αυτό χάθηκε- κατέρρευσε ψυχολογικά, με συνέπεια την ήττα με 3-0 σετ από το ΠΑΚ Χαλανδρίου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου της Νίκης, οι παίκτριες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 20-12, στο πρώτο σετ, αποκτώντας σαφέστατο προβάδισμα και φτάνοντας μία “ανάσα” για το 1-0. Παρ΄ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατόρθωσαν να φέρουν τούμπα την κατάσταση, κερδίζοντας τελικά εκείνες το πρώτο σετ με 25-23. Η εξέλιξη αυτή έφερε απογοήτευση στις κοπέλες της Νίκης, εν όψει της συνέχειας του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα το ΠΑΚ να κατακτήσει και τα επόμενα δύο σετ σχετικά εύκολα (25-11, 25-15).

Η ομάδα πλέον βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς. Η προσοχή, πλέον, στρέφεται στη σημαντική εντός έδρας αναμέτρηση της Νίκης με την Ένωση Βύρωνα, την ερχόμενη Δευτέρα (29/2, 20:45), στο κλειστό της Κοκκινιάς.

Από την πλευρά του ΠΑΚ το παιχνίδι, μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, σχολιάστηκε ως εξής:

Τρίτο παιχνίδι για την ομάδα μας σε μια εβδομάδα και η κούραση έπαιξε σίγουρα τον ρόλο της. Με αδικαιολόγητο άγχος ξεκινήσαμε τον αγώνα απέναντι σε μια αδύναμη έκδοση της Νίκης Αμαρουσίου, που όμως γρήγορα έκανε το 10-19! Ευτυχώς αντιδράσαμε και με ένα σερί 11-1 περάσαμε μπροστά στο σκορ 21-20. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Η ομάδα μας πίεσε στο σερβίς και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη των αντιπάλων, η νίκη ήρθε εύκολα. Δυστυχώς τα φώτα του αγώνα πέφτουν στην άθλια διαιτησία του κ. Στάικου ο οποίος σφύριξε ένα παιχνίδι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των αντιπάλων, με πολλά λάθη αλλά και τυπολατρία που άγγιζε τα όρια της εμμονής. Ευτυχώς που δεν υπήρξαν κρίσιμα σημεία στον αγώνα για να γίνει περισσότερο καθοριστικός ο ρόλος του.

Το μέλλον για παραμονή της Νίκης Αμαρουσίου στην κατηγορία φαίνεται δυσοίωνο και θα είναι πραγματικά μεγάλη απώλεια μια ομάδα με ιστορία στην κατηγορία, συμμετοχή σε final 4 και γενικά δυνατές χρονιές να έχει μια τέτοια εξέλιξη.

Τα σετ (3-0): 25-23, 25-11, 25-15

Διαιτητές: Στάικος, Μαυρικίδου

ΠΑΚ Χαλανδρίου (Λεβαντής): Μαυρίδη, Πάικου (λ), Πέρρα (λ), Σακκελαρίδη, Χατζώκου, Τζεμπετζή, Ιμπραχήμ, Ρουσσοπούλου, Καλύβα, Κιούση, Χρυσανθακοπούλου, Καλλιπολίτη, Τράκα.

Νίκη Αμαρουσίου (Μπάιμπος): Βερτζάγια, Τσέκενη, Μιχαηλίδη, Ηλιοπούλου Β., Χρησίμου, Ηλιοπούλου Χ. (λ), Παπαθανάση, Καλαθάκη, Ραχούτη.