Νίκη – πρόκριση για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του Δούκα

“Έστω και την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, λοιπόν, η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Συλλόγου μας κατάφερε  να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στα play off του πρωταθλήματος, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Αρχέλαο, σε έναν αγώνα όπου η νίκη για την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη ήταν μονόδρομος” αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι αθλητές του ΑΣΕΔ μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς, δείχνοντας απο την αρχή τη διάθεσή τους να πετύχουν τη νίκη που θα τους εξασφάλιζε τη συμμετοχή τους στην τελική φάση και την αποφυγή των play out, κάτι που έκαναν, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γηπεδούχο.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο ΑΣΕΔ είχε ήδη πάρει μια σημαντική διαφορά 8 γκολ (2-10), η οποία παρέμεινε σταθερά πάνω απο τα 7 τέρματα μέχρι το 25’ (7-14), με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους «μπλε» να προηγούνται με 8-18.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν κι άλλο τη διαφορά, η οποία άγγιξε τη μεγαλύτερη τιμή της, το +16, με σκορ 16-32 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Δούκα νικήτρια με σκορ 18-33, αποτέλεσμα που «κλείδωσε» την 6η θέση του πρωταθλήματος και τη συμμετοχή της στη διαδικασία των play off.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη ήταν οι Αραπακόπουλος και Μπάγιος με 6 τέρματα, ενώ τους ακολούθησαν οι Αντωνόπουλος, Μανουσέλης και Μισαηλίδης με 4.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-6, 2-10, 5-12, 7-14, 8-18 (ημίχρονο), 10-20, 11-23, 13-26, 15-28, 16-32, 18-33

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σωκράτης Σκούφας): Τριανταφύλλου 2, Κοσμίδης, Καράγιαμπας, Ξεφτέρης, Δράντσιου 2, Ράπτης 1, Ράντος 4, Εγγλέζος 3, Θυμιόπουλος 4, Τερζής, Ραντζέλοβιτς 2, Χαραλαμπίδης, Καημακάκης , Παπανάκος 2, Αν. Παπαδόπουλος

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Αντωνόπουλος 4, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Μανουσέλης 4, Σαμαράς 1, Δ. Μπραουδάκης, Μωραϊτης 3, Μισαηλίδης 4, Ντούνης, Μπάγιος 6, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 6, Πάνου, Κάλλης, Πανταζής 3

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος