Ήττα στο… νήμα για τον ΑΣΕ Δούκα από το Παγκράτι με 65-63

Με σουτ του Στάθη Παπαδιονυσίου, έξι δέκατα του δευτερολέπτου πριν από το φινάλε, το Παγκράτι πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 65-63 επί του Δούκα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών Μπάσκετ, σε μία αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες αναζητούσαν με πείσμα το “ροζ φύλλο” αγώνα.

“Ο ΑΣΕ Δούκας… κατηφόρισε έως το Μετς αναζητώντας κόντρα στο Παγκράτι την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, αλλά εν τέλει έφυγε ηττημένος” αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, και συνεχίζει:

Οι χαμένες βολές από τον Αντώνη Μιχάλογλου, το lay up του Στάθη Παπαδιονυσίου στα -0.6” για το τέλος και η λάθος επαναφορά του Παναγιώτη Καυκή, έφεραν το 65-63, την ένατη ήττα σε 11 παιχνίδια και τη συνέχεια της προσπάθειας για την αποφυγή των play-out.

Ο Νικ Παύλος ήταν αυτός που με το τζάμπολ της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στον ΑΣΕΔ, για ακολουθήσουν 11 λεπτά…. κυνηγητού. Οι οκτώ πόντοι του Μιχάλογλου στην πρώτη περίοδο, οι πέντε του Αλέξη Κυρίτση και οι τέσσερις του Στέφαν Τζόρτζεβιτς δεν αρκούσαν για τα ηνία, η λύση όμως ήρθε δια χειρός Γιώργου Κουκά που από κοντά έκανε το 23-24 στο 11ο λεπτό. Η συνέχεια βρήκε τον γκαρντ της ομάδας του Αμαρουσίου να ευστοχεί από το τρίποντο, τον Κυρίτση από τη γραμμή της…. φιλανθρωπίας, με τον Τζόρτζεβιτς να κάνει 11 τους προσωπικούς πόντους, “γράφοντας” στο 18ο λεπτό το 36-37.

Εν τέλει το ημιχρόνο ολοκληρώθηκε με τον ΑΣΕΔ να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (37-38) και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, έκανε τρία λεπτά για να πετύχει καλάθι. Ο Τζόρτζεβιτς ήταν αυτός που έβαλε τέλος στην αστοχία (41-40), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τρόπους για να ξεφύγουν με εφτά πόντους (48-41) πριν δουν τον Τάσο Σπυρόπουλο να κάνει το φόλοου για το 54-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος και τον Γιάννη Μολφέτα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα για το 58-57 στο 34΄.

Η ισοφάριση άργησε, σχεδόν έξι λεπτά, με τον Καυκή να σημειώνει ζευγάρι εύστοχων βολών για το 63-63 στα -45’’ για το τέλος (και αφού νωρίτερα ο Κυρίτσης έβαλε τέσσερις συνεχόμενους πόντους), η νίκη όμως δεν ήρθε ποτέ, ελέω Παπαδιονυσίου που με lay up διαμόρφωσε το τελικό σκορ μιας και στα -0.6’’ Καυκής και Τζόρτζεβιτς δεν συνεργάστηκαν σωστά για τη λάθος επαναφορά.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται πλέον στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 29 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (3/4) υποδέχεται τον δεύτερο της βαθμολογίας Εθνικό.

Διαιτητές: Τσώνος, Βαρδάλος, Θεοδωρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 23-21, 37-38, 54-50, 65-63.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 5, Παναγιωταράς, Παπαδιονυσίου 16 (2), Φακοπουλίδης 1, Μοτσενίγος 8, Αντωνάκης 10 (1), Λεκάκης, Κουτρούλιας 8, Σαχπατζίδης 13, Μήτσιαλος 2, Περσίδης 2, Δενδρινός.
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 4, Μιχάλογλου 11, Κουκάς 2, Σπυρόπουλος 2, Καραμπάτσος, Κυρίτσης 13, Παύλος 5 (1), Μολφέτας 6 (2).