Νίκη επί του Εθνικού και ελπίζει για απευθείας παραμονή ο Δούκας

Ματς για γερά νεύρα εκτυλίχθηκε στο κεκλεισμένων των θυρών «Δαΐς», ανάμεσα σε ΑΣΕΔ και Εθνικό, για την 23η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ.

Μόλις δύο λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα, το σκορ ήταν ισόπαλο 89-89 και ήταν ο Κουκάς που με τρίποντο έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στην ομάδα του (92-89), ενώ ο ίδιος με κλέψιμο και λέι απ «σφράγισε» το νικηφόρο αποτέλεσμα (96-92, με 6 δ. να απομένουν).

Στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας των Βορείων Προαστίων, η αναμέτρηση περιγράφεται ως εξής:

Με το τζάμπολ της αναμέτρησης, ο Κυρίτσης (11π.) ηγήθηκε των προσπαθειών του ΑΣΕΔ, από κοντά του και ο Τάσος Σπυρόπουλος ( 4π.) και με τις ασίστ να έχουν φτάσει τις έξι στα πρώτα εννέα λεπτά. Η ομάδα του Αμαρουσίου προηγήθηκε με 22-18 για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Νικ Παύλος (29-27) και ένα σερί 10-0 όπου το 35-40 έγινε, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, 45-40. Εν τέλει, η ανάπαυλα βρήκε τον Δούκα να προηγείται με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (47-46) και η επιστροφή στο παρκέ τον βρήκε να κυνηγάει διαφορά 11 πόντων (50-61 στο 26’).

Ένα σερί 6-0 αρκούσε για την… αφύπνιση (56-61) και ένα τρίποντο του Καυκή για το προβάδισμα (83-82), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Τον μιμήθηκε, δις, ο Καραμπάτσος αλλά και ο Κουκάς για το 92-89, πριν ο Κώστας Τότσιος ισοφαρίσει με γκολ-φάουλ σε 92-92, ένα λεπτό για να μηδενίσει το ρολόι. Η προσωπική ενέργεια του Κυρίτση, όμως, και το κλέψιμο και το lay up στον αιφνιδιασμό από τον Κουκά έγραφαν το τελικό 96-92 και διατήρησαν τον ΑΣΕΔ “ζωντανό” στη διεκδίκηση της απευθείας παραμονής του.

Διαιτητές: Σώμος- Μαγκλογιάννης-Σκούτας
Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-46, 64-71, 96-92

ΑΣΕΔΟΥΚΑ (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 17 (3), Μιχάλογλου 6, Κουκάς 8 (2), Σπυρόπουλος 4, Καραμπάτσος 13 (3), Κυρίτσης 25 (2), Παύλος 3 (1), Κούτρας, Μολφέτας 2, Μιλεντίγιεβιτς 2
ΕΘΝΙΚΟΣ (Λιόγας): Μάντζαρης 6 (1), Τζόλος, Τότσιος 23 (3), Βασιλόπουλος 25 (2), Ράπτης 8, Γκιζόγιαννης 9 (1), Λάτοβιτς 12 (2), Μαγκουνής 9 (2), Ψυλέας