“Αφλογιστία” Δούκα και ήττα από Φάρο Κερατσινίου με 78-64

Η “αφλογιστία” του Δούκα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτή που του στοίχισε την ήττα από τον Φάρο Κερατσινίου με 78-64 για την 24η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ. Ήττα που, πάντως ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι στο 30’ (61-61), αλλά η υποδειγματική άμυνα που ακολούθησαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον Δούκα να πανηγυρίσει μόλις τρεις πόντους!

Στην επίσημη ιστοσελίδα του Δούκα ο αγώνας περιγράφεται ως εξής:

Ο ΑΣΕ Δούκα βρέθηκε στο Κερατσίνι και για 30 λεπτά έβαλε πολύ δύσκολα στον πρωτοπόρο Φάρο έως ότου… έπαψε να σκοράρει. Στο τέταρτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν μόλις τρεις πόντοι, με τον πρώτο να έρχεται στα -52” για τη λήξη, με αποτέλεσμα η ήττα και το 78-64 να μοιάζουν ως φυσικό επακόλουθο.

Κόντρα στην φιναλίστ ομάδα του Κυπέλλου Ελλάδος, αυτή του Σάββα Συμεωνίδη, βρέθηκε να μετράει 1/6 σουτ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης έως ότου πατήσουν παρκέ οι Στέφαν Τζόρτζεβιτς και Παναγιώτης Καυκής. Έξι πόντοι του πρώτου και άλλοι τόσοι του δεύτερου με back-to-back τρίποντα έφεραν τον ΑΣΕΔ να κυνηγάει το μίνιμουμ με το τέλος της πρώτης περιόδου (18-17), για να ακολουθήσει τεχνική ποινή στον πάγκο του Φάρου, η βολή του Κυρίτση και η πρώτη ισοπαλία της αναμέτρησης (18-18). Δύο φάσεις μετά, η συνεργασία των Καυκή-Κυρίτση έβαλαν για πρώτη φορά την ομάδα του Αμαρουσίου μπροστά με 20-21, ενώ με το σερί να έχει ανέβει στο 0-9, η διαφορά έφτασε και το +5 (20-25) στο 12ο λεπτό.

Ανάλογη και η συνέχεια με τον Τζόρτζεβιτς να φτάνει τους δέκα προσωπικούς πόντους και τον Καυκή τα τρία εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ. -σε ισάριθμες προσπάθειες- για το 33-37, πριν ο έμπειρος γκαρντ φτάσει τα 4/4 και πριν ο Γιώργος Κουκάς μπει στην… επιθετική εξίσωση για το 51-52 στο 27’. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη κρατούσε τα ηνία και με τo buzzer beater του Κυρίτση (61-61), η τελευταία φορά που ήταν τόσο απειλητική. Και αυτό γιατί από το 30ό λεπτό και μέχρι και 52 δευτερόλεπτα για να μηδενίσει το ρολόι, η συγκομιδή είχε κολλήσει στο μηδέν με αποτέλεσμα να έρθει η δέκατη ήττα σε 22 παιχνίδια.

Την επόμενη αγωνιστική (16/4) η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποδέχεται τον Προμηθέα Πατρών.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Θεονάς, Κάρδαρης.
Δεκάλεπτα: 18-17, 40-38, 61-61, 78-64.

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 9 (2), Καράμπουλας 11, Πετροδημόπουλος 18, Λιακόπουλος 13 (3), Αγγελόπουλος 13 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Σκορδίλης 8.
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 12 (4), Μιχαλογλου 5, Κουκάς 5 (1), Σπυρόπουλος 2, Καραμπάτσος, Κυρίτσης 20 (1), Παύλος 1, Μολφέτας 3 (1).