Η Αθήνα 90 κέρδισε τον Δούκα με σκορ 6-2 στον πρώτο τελικό των “αιωνίων”

Δεν κατάφερε να κάνει το “break” η ανδρική ομάδα futsal του Συλλόγου Δούκα, η οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 6-2 από την Αθήνα 90, στο κλειστό γυμναστήριο της Πολιτείας.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των play off και ήταν ο πρώτος της σειράς, ενώ ακολουθεί ο επαναληπτικός του Δαΐς.

Η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις δύο νίκες, με τους “πράσινους” να προηγούνται ήδη 1-0.

Στο αγωνιστικό μέρος, όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα της Δούκα, η ομάδα άντεξε ουσιαστικά ένα ημίχρονο (3-2), με τους γηπεδούχους στην επανάληψη να σημειώνουν τρία “αναπάντητα” τέρματα και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 6-2.

Τα γκολ του ΑΣΕΔ σημείωσαν οι Αργύρης (0-1) και Κονδυλάτος (3-2), ενώ στο ίδιο διάστημα οι “μπλε” αστόχησαν σε δύο 10μετρες εκτελέσεις.

Η διακύμανση του σκορ: 0-1 (Αργύρης), 1-1, 2-1, 3-1, 3-2 (Κονδυλάτος), 4-2, 5-2, 6-2.

Το επόμενο “ραντεβού” των δύο ομάδων έχει οριστεί για την Δευτέρα 18/4 και ώρα 19:00, στο Δαΐς, με τους αθλητές του Άλκη Βανδώρου να θέλουν μόνο νίκη προκειμένου να φέρουν τη σειρά των ημιτελικών στο 1-1 και την πρόκριση σε τρίτο ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον άλλο ημιτελικό, η Ολυμπιάδα νίκησε τον Υπερίωνα με σκορ 4-1, κάνοντας το 1-0 νίκες στη σειρά των ημιτελικών.