“Στραβοπάτησε” στο ξεκίνημα των play off η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Δούκα

Με το “αριστερό” μπήκε στη φάση των play off η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα, η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο Διομήδη Άργους με σκορ 20-33.

Έτσι, οι “λύκοι” πήραν άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο ημιτελικό του Λουτρακίου, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις σημαντικές απουσίες των γηπεδούχων, καθώς από την εξέδρα παρακολούθησαν το ματς οι τραυματίες Μπάγιος, Μισαηλίδης και Αραπακόπουλος.

Η ομάδα του Δούκα, όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα της, υπήρξε ανταγωνιστική μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα (2-2 στο 5΄, 3-4 στο 10΄), καθώς στη συνέχεια η ομάδα του Διομήδη ξέφυγε στο σκορ, ακόμη και με διψήφια διαφορά (5-15 στο 25΄), για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 8-16.

Ο αποδεκατισμένος ΑΣΕΔ δεν είχε τη δυνατότητα να αντιδράσει και επομένως το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με τυπική διαδικασία.

Το τελικό 20-33 είναι η μεγαλύτερη σε εύρος φετινή ήττα της ομάδας των Βορείων Προιαστίων, με δεύτερη το 33-21 και πάλι από τον Διομήδη, αυτή τη φορά στο Άργος (αγώνας δεύτερου γύρου).

Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι στα άλλα δύο φετινά “ραντεβού” των δύο ομάδων (ματς πρώτου γύρου και ημιτελικός κυπέλλλου) οι “μπλε” πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες κόντρα στα αγωνιστικά δεδομένα.

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play off, ο ΑΣΕΔ φιλοξενείται σήμερα στις 16:00 από τον ΠΑΟΚ στην κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, σε ακόμη ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί.

ΑΣΕ Δούκα – Διομήδης Άργους 20-33

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 4-7, 5-10, 5-15, 8-16 (ημίχρ.), 10-19, 13-22, 14-24, 15-27, 18-29, 20-33

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αιβαλιώτης 1, Χατσατουριάν, Κάλλης, Μανουσέλης 3, Σαμαράς 2, Μπραουδάκης, Μωραϊτης 2, Ντούνης 3, Μαγκαφουράκης, Πάνου, Πανταζής 1, Βελαώρας 2, Αντωνόπουλος 4.

Διομήδης Άργους (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κρεμαστιώτης 1, Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 3, Πασσιάς 6, Κοροβέσης, Μούγιτς 5, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 2, Μυλωνάς 7, Σειρεκίδης 1, Λοίζος 1, Δάσκαλος, Αδ. Παπαδόπουλος 5.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης

Δίλεπτα: 5 – 3

Πέναλτι: 0/2 – 2/4

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής των play off (θέσεις 1-6) και η ειδική βαθμολογία: