Προβάδισμα τίτλου για τη Γυναικεία ομάδα χάντμπολ της Ν. Ιωνίας

Ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με τον Ο.Φ. Νέας Ιωνίας να κερδίζει 21-16 τον ΠΑΟΚ στον 2ο τελικό της Α1 Γυναικών χάντμπολ.

Έτσι η ομάδα της Νέας Ιωνίας έκανε το 2-0 στην σειρά και θέλει μία ακόμα νίκη για τον τίτλο, ενώ ο «δικέφαλος» του Βορρά θα προσπαθήσει να παραμείνει… ζωντανός στο κυνήγι του πρωταθλήματος, έχοντας το επόμενο ματς στην έδρα του την Παρασκευή.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικός σε σχέση με τον 1ο τελικό και κατάφερε να ελέγξει το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Προηγήθηκε 4-0 (7:10), 5-2 (11:41) και 8-6 στο 24:34. Η Νέα Ιωνία γύρισε το ματς με σερί 3-0 για το 9-8, στο 28:56, το οποίο ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου και έτρεξε ένα μεγάλο επιμέρους σκορ 10-2, που της έδωσε προβάδισμα νίκης με 16-10 στο 41’.

Κεπεσίδου (15 επεμβάσεις), Τσάκαλου (7 γκολ) και Πάπα (10 γκολ) ήταν κορυφαίες για την Ιωνία, ενώ για τον ΠΑΟΚ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τζέριτς (13 επεμβάσεις), καθώς και οι Μάστακα (4 γκολ), Νούλα (3 γκολ).

Η πίβοτ της Ν. Ιωνίας Μάγδα Πάπα δήλωσε για τον αγώνα: «Ξεκινήσαμε νωθρά, ανεβάσαμε την απόδοσή μας στο β’ ημίχρονο. Παίξαμε καλύτερη άμυνα και πιο δυναμικά. Δείξαμε πάθος στα 20-25 τελευταία λεπτά. Ελπίζω να τελειώσουμε την σειρά με 3-0 στη Θεσσαλονίκη και να πάρουμε το πρωτάθλημα».

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 4-6, 6-8, 9-8 (ημχ.), 11-9, 15-10, 16-12, 16-13, 18-14, 21-16

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Μίλασιτς 4, Παπανικολάου, Πάπα 10, Σαϊντοβα, Ζυγούρα, Μακρή, Τσάκαλου 7, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου, Καραμάνου.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου, Νούλα 3, Παναγιωτίδου, Τζέριτς, Μούρνου, Ράτσικα, Μπατζαρακούδη 1, Προκοπίδου 4, Τζαβίδα, Κολοτζιέφσκα 2, Βαφειάδου 1, Κυρικλίδου, Καβαζοπούλου, Κουρκουλάκη, Μεντεσίδου, Μάστακα 5.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 9/9-2/4