Εκπληκτική εμφάνιση ΓΑΣ Χολαργού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου 2020
ΓΑΣ Χολαργού -Τμήμα-Στίβου/FB

Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι αθλητές του Γυμναστικού Αθλητικού Συλλόγου Χολαργού – Τμήμα Στίβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου 2020, το διήμερο 28 και 29 Φεβρουαρίου, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι επιδόσεις τους, με βάση την ενημέρωση από τους προπονητές τους, ήταν:

1η μέρα (28/2)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για τον ΓΑΣ Χολαργού, αφού είχε έναν ακόμη τελικό για τους πρωταθλητές του Τάσο Δαμίρη (χρόνος 7″07) και Γιάννη Ζαχαρία (χρόνος 7″11), που κατέλαβαν τη 10η και τη 12η θέση αντίστοιχα στο αγώνισμα των 60μ., ενώ ο Γιώργος Τσιρούλης στον πρωινό προκριματικό πέτυχε πολύ μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 400μ., με 51″10!

Επίσης, στα πρωινά προκριματικά αγωνίστηκαν στα 60μ. οι Κώστας Κουτσούμπας (χρόνος 7″32), Ευαγγελία Συργκάνη (χρόνος 8″31) και Ζωή Λιούγκου (χρόνος 8″59), ενώ στα 400μ. πήρε μέρος ο Διονύσης Ζήκας (χρόνος 52″11).

2η μέρα (29/2)

Ανεπανάληπτες στιγμές για τον Σύλλογο, καθώς οι πρωταθλητές του πραγματοποίησαν εκπληκτικές εμφανίσεις.

Ειδικότερα, ο Γιώργος Λέκκος, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 200μ., με επίδοση 21″93 (ισοφάριση ατομικού ρεκόρ κλειστού) και μάλιστα σε έναν δύσκολο τελικό, αποδεικνύοντας ότι δίκαια βρίσκεται στη κορυφή!

Η Ευαγγελία Βαρβάρα πήρε την 4η θέση στο πένταθλο, με 3.104 βαθμούς (ατομικό ρεκόρ), αγωνιζόμενη με σύσπαση στη γάμπα από το 2ο αγώνισμα του προγράμματος.

Η ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. των ανδρών, αποτελούμενη από τους Γιάννη Ζαχαρία, Κώστα Κουτσούμπα, Γιώργο Τσιρούλη και Διονύση Ζήκα κατέλαβε την 5η θέση, με την καταπληκτική επίδοση 3’25″96 (μεγάλο ρεκόρ συλλόγου).

Η ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. των γυναικών, αποτελούμενη από τις Ναυσικά Μπόγδανη, Γιώτα Ξενάκη, Μαρία Αντωνοπούλου και Χρυσή Χουδελούδη (και οι τέσσερις ανήκουν στην κατηγορία Κ18 των κορασίδων) κατέλαβε την 4η θέση, με την πολύ καλή επίδοση 4’33″76.

Επίσης, στα πρωινά προκριματικά των 200μ. πήραν μέρος ο Ζαχαρίας Γιάννης (χρόνος 22″80), ο Βλάχος Βασίλης (χρόνος 22″94), ο Κουτσούμπας Κωνσταντίνος (χρόνος 22″98) και η κορασίδα Μπόγδανη Ναυσικά (χρόνος 28″00 – μεγάλο ατομικό ρεκόρ).