Μόνο το Μαρούσι νίκησε στην 11η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Μόλις μία νίκη, αυτή του Αμαρουσίου επί του «γείτονα» Δούκα, σημειώθηκε στην 11η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Αντιθέτως, Χολαργός, Ψυχικό και Παπάγος έκλεισαν με ήττες το 2017.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (11η αγωνιστική)

• Περιστέρι – Απόλλων Π. 96-78

«Αγριεμένος» ο Ηρακλής στο ντέρμπι κορυφής με τον Χολαργό, εξανάγκασε την ομάδα των Βορείων σε ήττα 74-64, έχοντας από την αρχή τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού βρίσκεται πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 19 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (8/1) θα φιλοξενήσει το Μαρούσι.

Το Ψυχικό δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ερμή Αγιάς, από τον οποίο και έχασε με σκορ 80-72, με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 17 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (8/1) η ομάδα των Βορείων θα υποδεχθεί την Καρδίτσα.

Στις νίκες επέστρεψε το Μαρούσι, που επικράτησε άνετα, με σκορ 84-71, του Δούκα, στην αναμέτρηση των Βορείων Προαστίων. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή διψήφια διαφορά, που έδωσε στη συνέχεια του αγώνα διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Μαρουσιώτες βρίσκονται πλέον στη 10η θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (8/1) θα αντιμετωπίσει εκτός τον Χολαργό, ενώ ο ΑΣΕΔ παραμένει τελευταίος, με 12 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τη Λάρισα.

Τέλος, ο Παπάγος ηττήθηκε στο «Σαλούν» από την Καστοριά, με σκορ 66-61, σε έναν αγώνα που πήρε διαστάσεις ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, για να κριθεί στα τελευταία λεπτά. Το συγκρότημα των Βορείων βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (8/1) θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Αμύντα.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (11η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 22 (11-0)
2. Ηρακλής 20 (9-2)
3. Χολαργός 19 (8-3)
4. Απόλλωνας Πατρών 19 (8-3)
5. Α.Σ. Καστοριάς 18 (7-4)
6. Αμύντας 18 (7-4)
7. Δόξα Λευκάδας 18 (7-4)
8. Ψυχικό 17 (6-5)