Ο Χολαργός «διέλυσε» την ΑΕΚ και έκανε το 1-1 στα playoffs της Basket League

Το 1-1 έκανε ο Χολαργός στα playoffs της Basket League κατατροπώνοντας» την ΑΕΚ με σκορ 88-72, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε των υπηρεσιών του Βλάντο Γιάνκοβιτς, που είχε τραυματιστεί στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να πρηγούνται με 24-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρότι πιέστηκαν από τους φιλοξενούμενους, κράτησαν τη διαφορά (45-32), για να «πατήσουν» κι άλλο «γκάζι» στην τρίτη περίοδο, «εκτινάσσοντας» το σκορ στο 72-53 (στο 30′). Έτσι, μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, που οδήγησε στη μεγάλη νίκη.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου το Σάββατο 25 Μαΐου.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 18 (2), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10, Λοβ 6, Κώττας 8, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6, Γιορκ 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2