Ο Χολαργός… χαλαρά 86-68 την Καβάλα στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καβάλη ο Χολαργός κι επιβλήθηκε με σκορ 86-68 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Με ένα επιμέρους 25-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδωσαν στον αγώνα «διαδικαστικό χαρακτήρα», ενώ στο 30′ η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 33 πόντους.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν, εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των παικτών του Χολαργού, να «ψαλιδίσουν» κάπως τη διαφορά.

Το συγκρότημα του Κουφού βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 25 Μαρτίου θα υποδεχθεί τον Αρκαδικό.

Άνετα ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Καβάλας ο Χολαργός, όπως φαίνεται και από το τελικό 86-68. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού έκανε πολύ εύκολη τη ζωή της από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα, καθώς σε εκείνο το διάστημα σημείωσε επιμέρους σκορ 25-9, με το οποίο εξασφάλισε ένα ευρύ προβάδισμα (43-26), ενώ έφτασε τη διαφορά και μέχρι τους 33 πόντους (73-40 στο 30′), με την χαλάρωσή της στο τέλος απλώς να δίνει την ευκαιρία στους «Αργοναύτες» να μειώσουν σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα την απόσταση.

Διαιτητές: Διαμαντής-Καρακάσης-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 18-17, 43-26, 73-40, 86-68.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 18 (1), Δάρμης, Μποχωρίδης 11 (3), Πόπαντιτς 17 (2), Καλλινικίδης 7, Μοτσενίγος 8 (2), Κουτρούλιας 6, Γκιζόγιαννης 11 (2), Κιαπέκος, Τζακόπουλος 8 (2), Μαράντος.
ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Κελαϊδής 14 (1), Μάζουρτσακ 12 (1), Σαββίδης, Ντιαλό, Κυριακού, Κουμλέλης 8, Γκέλιος 12 (1), Μανάκας 2, Αναστασάκης, Σκλήβας 5.