Επεισοδιακή νίκη του Χολαργού επί της Δόξας Βύρωνα με 2-1

Ο Χολαργός «γκρέμισε από τον θρόνο της» τη Δόξα, επικρατώντας στη μεταξύ τους αναμέτρηση με σκορ 2-1 για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αιφνιδιάστηκε στο πρώτο μέρος και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Γεωργουδάκης κι αφού η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικών. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν η πρώτη φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα κατά του διαιτητή, καθώς ο τελευταίος απέβαλε τον τεχνικό της ομάδας Λ. Ρόππα επειδή ο τελευταίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να δει τι συμβαίνει με τον τραυματισμένο τερματοφύλακα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 54′ το μακρινό σουτ του Ντζαβίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βακερλή, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στο 70′ οι Χολαργαίοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά το πέναλτι που ανέλαβε να χτυπήσει ο Χρόνης έστειλε την μπάλα δοκάρι κι έξω.

Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχαναν με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Γκουντελίτσα, ενώ στο 75′ ήταν η δεύτερη φορά που τα… πήραν με τον διαιτητή, ο οποίος δεν θεώρησε ότι υπήρχε παράβαση στο μαρκάρισμα του Γεωργουδάκη μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, η φάση που ξεσήκωσε την πλευρά της Δόξας ήταν αυτή του 87′ όταν στην κεφαλιά του Π. Ρίζου, ο οποίος είχε μπει αλλαγή πριν τέσσερα λεπτά, οι γηπεδούχοι θεώρησαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, αλλά ο βοηθός δεν έδειξε τίποτε, με αποτέλεσμα να δεχθεί τις διαμαρτυρίες των παικτών του Χολαργού. Κι ενώ η μπάλα απομακρύνθηκε από την εστία των φιλοξενουμένων και είχε βγει πλάγια άουτ, ο διαιτητής αποφάσισε να μετρήσει το γκολ, ξεσηκώνοντας νέο κύμα διαμαρτυριών από πλευράς Δόξας.

Παρά τις διαμαρτυρίες, ωστόσο, το 2-1 παρέμεινε και χάρισε στον Χολαργού τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που τον ανέβασαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 13 βαθμούς.