Μεγάλη νίκη της Πεντέλης επί του Ιπποκράτη Κω με σκορ 78-69

Μεγάλη νίκη της Πεντέλης επί του δεύτερου της βαθμολογίας Ιπποκράτη Κω, με σκορ 78-69, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «πάταγαν» καλύτερα στο γήπεδο και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (17-12).

Στη συνέχεια, ωστόσο, έχασαν την πρωτοβουλία, που πέρασε στην πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι «πήραν κεφάλι» μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου, οπότε προηγήθηκαν με 44-53. Από το σημείο αυτό, οι Πεντελιώτες ανέβασαν ρυθμούς και στο 35′ έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (56-58). Μέσα στα πέντε λεπτά που απέμεναν οι παίκτες των Βορείων Προαστίων έκαναν ένα επί μέρους σκορ 22-11, παίρνοντας τους δύο πολύτιμους πόντους.

Το συγκρότημα του Κ. Χαροματσίδη ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 32 βαθμούς, μόλις έναν πόντο πίσω από τον σημερινό της αντίπαλο και την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 2 Απριλιου 2017) θ’ αντιμετωπίσει εκτός τη Νίκη Αμαρουσίου στο τοπικό ντέρμπι.

Διαιτητές: Λογοθέτης, Κανελλόπουλος (Δημητριάδης)
Δεκάλεπτα: 17-13, 25-34, 44-53, 78-69

Πεντέλη (Κ. Χαροματσιδης): Κέκκης, Μάντζιος 4, Νάσσης, Λίτσος 12(3), Τσουπάκης 9 (3), Πορτελάνος 4, Καρούζος 12(2), Πατεράκης, Μπίγγος 17(2) ,Φούφας, Μαλούκος 19.
Ιπποκράτης Κω (Καπλανίδης): Κουκουράβας 6 (2), Τρύπας, Μποδούρ, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 27(3), Γκορατσάς 3(1), Χαρίσης 13(1), Χρυσής 11(1), Χατζηγιακουμής 2, Χρήστου 7.