Στη Γ’ Εθνική μπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΚΑΟ Μελισσίων

Μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα τα Μελίσσια, πραγματοποίησαν τη φιέστα τίτλου και ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Είχε προηγηθεί η νίκη απέναντι στο Κουκάκι, με σκορ 71-59, στην 26η και τελευταία αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Οι γηπεδούχοι μπήκαν «χαλαροί» στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4 πόντους διαφορά (16-20), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβαν πρωτοβουλίες και έκανα ημίχρονο με 7 πόντους μπροστά (36-29).

Ίδια εικόνα επικράτησε και στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περίμενα οι παίκτες των Βορείων Προαστίων ήταν η τελική κόρνα και η αρχή για τα πανηγύρια.

Η ανδρική ομάδα του ΚΑΟΜ πραγματοποίησε εντυπωσιακή χρονιά στην Α’ ΕΣΚΑ, φθάνοντας στην κατάκτηση ενός πολύ ανταγωνιστικού πρωταθλήματος (τερμάτισε στην 1η θέση με 47 βαθμούς, έχοντας στο ενεργητικό της 21 νίκες και στο παθητικό της μόλις 5 ήττες), που τη φέρνει στη Γ’ Εθνική κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέμπας, Αντωνιάδης

Δεκάλεπτα: 16-20, 36-29, 50-42, 71-59.

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Σταϊκόπουλος, Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 8, Καραμποΐκης, Κυπαρίσης 4 (1), Σιλιτζήρης 15 (3), Κοντός 4 (1), Παρασκευόπουλος 8 (2), Δήμος 8, Καλογερόπουλος 23 (3), Πανταζής, Ταμπάκης, Ορφανίδης, Κωτίδης 1.

ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Κωστελέτος 4, Καμπέρης 3, Σιδερής 2, Ελαστάι, Δολιανίτης 8 (2), Σιδερίδης, Μαυρομάτης 8 (2), Κοσμάς 11 (2), Κατσικάκης 10, Κόρετς, Μοσχονάς 13, Βλουτής.