Δύσκολη νίκη της Πεντέλης επί του ΟΦΗ με 63-59

Με σκορ 63-59, το οποίο διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, επικράτησε η Α.Ε. Πεντέλης του ΟΦΗ στη δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου (Νότος) της Γ΄ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους Κρητικούς να προηγούνται στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με 29-37, τους «Πεντελιώτες» να αντεπιτίθενται και να μειώνουν στον πόντο στο τέλος της περιόδου, στο τρίτο δεκάλεπτο τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και τελικώς τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο λεπτό και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκρατσιάτος με 12 πόντους  και οι Καλογερόπουλος και Αποστολόπουλος με 9, ενώ για τον ΟΦΗ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουλάς με 20 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (30/110) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα αντιμετωπίσει εκτός τον Πανναξιακό.

Δεκάλεπτα: 20-19, 29-37, 49-49, 63-59
Διαιτητές: Φάκαρος, Ντάνος

Α.Ε. Πεντέλης (Χαρτοματσίδης): Μάντζιος, Γρατσιάτος 12(1), Λίτσο 5(1), Αποστολόπουλος 9(1), Πορτελάνος 4, Καρούζος 2,Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 9, Μπίγγος 5, Σαλτουρίδης 9, Μαλούκος 8.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριτσινάκης 3(1), Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 4, Καρλαύτης 2, Μπουμπάρης, Αγαπιάδης 10, Πρωτογεράκης 11(1), Πλακάκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 20(2).