Ανοιχτή σύσκεψη κατοίκων Μελισσίων για τα προσφυγόπουλα: Όταν όλοι μιλούσαν και ουδείς άκουγε…
Με εντάσεις, διακοπές, επεμβάσεις αγανακτισμένων πολιτών, που προσπαθούσαν να αφαιρέσουν -ακόμη και εμπράκτως- τον λόγο από εκείνους που δεν επιθυμούσαν να ακούσουν, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή (18 Οκτωβρίου 2019) το μεσημέρι η ανοιχτή σύσκεψη κατοίκων και φορέων που είχαν προγραμματίσει τα Σωματεία Εργαζομένων στα Νοσοκομεία «Αμ. Φλέμινγκ», «Σισμανόγλειο» και Παίδων Πεντέλης. Σύσκεψη που είχε ως σκοπό να ενημερώσει για τη θέση των εργαζομένων απέναντι στη φιλοξενία προσφυγόπουλων στην πτέρυγα Μπόμπολα του Νοσοκομείου «Αμ. Φλέμιγνκ».
Επετεύχθη ο παραπάνω σκοπός; Μάλλον όχι, αφού η πλειονότητα των πολιτών που προσήλθαν στη συνάντηση δεν το έκαναν προκειμένου να ακούσουν και να ενημερωθούν, αλλά για να μιλήσουν… Κάποιοι δε εξ αυτών για να κραυγάσουν, καταλύοντας κάθε έννοια διαδικασίας και δημοκρατικού διαλόγου.
Εξ αρχής, από την αρχική τοποθέτηση του προέδρου του Σωματείου Εργαζομένων του νοσοκομείου «Αμ. Φλέμινγκ», Δημήτρη Περίχαρου, κατέστη σαφές ότι οποιαδήποτε άποψη δεν συμφωνούσε με μερίδα των συγκεντρωμένων, θα αντιμετωπιζόταν με «γιούχα» και αποδοκιμασίες. Είτε αυτό αφορούσε πολίτες, που το μόνο που ζητούσαν ήταν «να ξεκουμπιστούν οι λαθρομετανάστες από τα Μελίσσια», είτε αφορούσε εκείνους που κάθε εκδήλωση δισταγμού τη «βάφτιζαν» ως «ρατσιστική και φασιστική συμπεριφορά», ουσιαστικά επρόκειτο για τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος: ένα νόμισμα που, όπως και να πέσει, θα αποκαλύψει το ίδιο θλιβερό πρόσωπο μιας κοινωνικής πραγματικότητας που τίποτε καλό δεν προοιωνίζεται.
Κάπου εκεί, ακόμη κι αν υπήρχαν νηφάλιες φωνές, που θα μπορούσαν να προτείνουν κάτι το διαφορετικό, χάθηκαν μέσα στον θόρυβο, υπό τη διακριτική παρουσία της αστυνομίας και της κλούβας των ΜΑΤ, που «παραμόνευε» ένα στενό παραπάνω, μήπως και τα πράγματα… ξεφύγουν. «Ευτυχώς» δεν ξέφυγαν με τρόπο που να χρειαστεί την κατασταλτική ισχύ της επίσημης Πολιτείας. Ξέφυγαν με τρόπο που μάλλον επιθυμεί κάθε κατασταλτική εξουσία, δηλαδή με το να διαχωρίσει την κοινωνία μεταξύ της, έτσι ώστε να είναι ευκολότερα «διαχειρίσιμη»…
Το ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ επέλεξε συνειδητά να δημοσιεύσει το μεγαλύτερο μέρος της βιντεοσκόπησης που έκανε από την εκδήλωση, μοντάροντας μόνο κάποια κενά για την οικονομία του χρόνου. Κι αυτό γιατί πιστεύει ότι οι κάτοικοι του Δήμου Πεντέλης (και όχι μόνο, αλλά αυτό ας το κατανοήσει ο καθένας μόνος του), πριν μπουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και γράψουν ο καθένας αυτό που τον εκφράζει, θα πρέπει να αφιερώσουν μία ώρα από τη ζωή τους για να ακούσουν όλες τις διατυπωμένες απόψεις στην προαναφερόμενη συγκέντρωση. Γιατί είναι απόψεις που καταγράφονται και αποτυπώνουν ένα μεγάλο κομμάτι της τοπικής κοινωνίας.
Κι αν δεν το εκφράζουν, τότε έχουν υποχρέωση όσοι αισθάνονται ότι η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω τους πληγώνει σε ανθρώπινο επίπεδο, τότε ίσως έχουν υποχρέωση αυτό να το καταστήσουν δυναμικά σαφές. Ο ειδησεογραφικός ιστότοπος του «Ε» θα είναι ανοιχτός να καταγράψει αυτές τις διαφορετικές απόψεις, υπό τη βασική προϋπόθεση ότι θα εκφρασθούν επωνύμως, χωρίς κραυγές και συνθήματα…
Για την… ιστορία και όση σημασία μπορεί να έχει αυτή, στη συγκέντρωση εντοπίσαμε -πλην των εκπροσώπων των Σωματείων Εργαζομένων- τη δήμαρχο Πεντέλης, Δήμητρα Κεχαγιά (έκανε παρέμβαση, η οποία καταγράφεται στο βίντεο), τον πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης, Λουκά Μακρή (βίντεο), τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων Μπροστά Μαζί, Λευτέρη Κοντουλάκο (βίντεο) και Πεντέληθεν, Γιώργο Κατσικογιάννη, τους αντιδημάρχους Νατάσσα Κοσμοπούλου, Βλάσση Σιώμο, Άγγελο Παλαιοδήμο και Άντα Μπούσουλα και τους δημοτικούς συμβούλους Νίκο Τόλιο, Φωτεινή Μαρκαντώνη, Βασίλη Μπούρα και Ηλία Τσουχνικά.
Όσο για το αύριο, κρατάμε τις προειδοποιήσεις τόσο των Σωματείων Εργαζομένων, όσο και της δημάρχου και του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Πεντέλης, ότι θα ακολουθήσουν και άλλες δυναμικές κινητοποιήσεις, με κλεισίματα δρόμων και άλλες παρεμβάσεις, έως ότου «κάνει πίσω η κυβέρνηση».
Στη σύσκεψη συμμετείχε και η ΚΕΕΡΦΑ (Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στον Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή) Βριλησσίων – Χαλανδρίου – Αγίας Παρασκευής, η οποία στη συνέχεια εξέδωσε σχετική ανακοίνωση.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA