Ο Γιώργος Κατσαρός άνοιξε την «αυλαία» στον «Πολιτιστικό Σεπτέμβριο» του Δήμου Πεντέλης
Με τη συναυλία του μεγάλου μουσικοσυνθέτη Γιώργου Κατσαρού «Τραγούδια του Έρωτα του Ηλίου και της Θάλασσας», μια παράσταση γεμάτη από τραγούδια που αγαπήθηκαν από γενιές και γενιές Ελλήνων και που όλοι έχουμε τραγουδήσει, άνοιξε την αυλαία των εκδηλώσεων για τον «Πολιτιστικό Σεπτέμβριο 2018» ο Δήμος Πεντέλης το Σάββατο 1η Σεπτεμβρίου στο Μέγαρο Δουκίσσης Πλακεντίας στην Πεντέλη.
Ο δήμαρχος Πεντέλης, Δημήτρης Στεργίου-Καψάλης, στον χαιρετισμό του αφού ευχαρίστησε τους διοργανωτές της εκδήλωσης, τον πρόεδρο του Οργανισμού Κοινωνικής Πρόνοιας και Αλληλεγγύης (ΟΚΠΑ), Νίκο Τόλιο, τον πρόεδρο του Οργανισμού Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΟΠΑΘ), Παναγιώτη Μούστρη, και την πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Δ.Κ. Μελισσίων, Γιώτα Τσινού, τόνισε:
«Η βραδιά αυτή γίνεται κάτω από τη βαθιά σκιά των 98 συνανθρώπων μας που κάηκαν στη φονική πυρκαγιά στο Μάτι και δυστυχώς μέσα σε αυτούς ήταν και δύο Πεντελιώτες, εκλεκτοί μας φίλοι, συμπολίτες, αγαπημένοι, ο Δημήτρης Τουρναβίτης και η σύζυγός του Χρύσα Σπηλιώτη και οι δύο καλλιτέχνες. Ο Δημήτρης με το ωδείο του στη Ν. Πεντέλη και η Χρύσα ηθοποιός του θεάτρου, του κινηματογράφου και της τηλεόρασης και θεατρική συγγραφέας. Θέλω να παρακαλέσω απόψε να οδηγηθούμε με τη σκέψη και υπό τους ήχους της μουσικής που ο Γιώργος ο Κατσαρός μας κάνει την τιμή να μας προσφέρει, στη μνήμη των δύο αυτών ανθρώπων και να τους αφιερώσουμε αυτή τη βραδιά».
Τη συναυλία παρακολούθησαν: ο εθελοντής σύμβουλος του δημάρχου Κωνσταντίνος Καζάκος, η κόρη του Δ. Τουρναβίτη, Αλίκη Τουρναβίτη, ο πρωτοπρεσβύτερος π. Φραγκίσκος, εφημέριος Ι.Ν. Αγ. Σεραφείμ – Πρ. Ηλιού Πεντέλης εκπροσωπώντας τον μακαριώτατο αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος, κ.κ. Ιερώνυμο, ο ταξίαρχος Μιχαήλ Γαλανός ως εκπρόσωπος του αρχηγού ΓΕΣ, Αλκιβιάδη Στεφανή, ο περιφερειακός σύμβουλος Αττικής Φώτης Χρυσικός ως εκπρόσωπος της περιφερειάρχη Αττικής, Ρένας Δούρου, από το Στρατιωτικό Νοσοκομείο Ειδικών Νοσημάτων (ΣΝΕΝ) η συνταγματάρχης Ελένη Γκρικίδου, η συνταγματάρχης Βασιλική Σιάγκρη και η αντισυνταγματάρχης Όλγα Σοφού, η αστυνομικός διευθυντής Μαρία Κιαμίλη-Χούτα ως εκπρόσωπος του διευθυντή της Δ/νσης Ασφαλείας Β/Α Αττικής, Ιωάννη Λασπά, ο αναπληρωτής δ/ντής του 12ου Π.Σ. Αθηνών, Ιωάννης Ζαμάνης, ως εκπρόσωπος του Πυροσβεστικού Σώματος, ο διοικητής του 9ου Π.Σ. Αθηνών, Ιωάννης Θεοδωρόπουλος, ο τ. πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Μελισσίων Τάκης Βαρελάς, οι θεματικοί αντιδήμαρχοι Δημοσθένης Παπακωνσταντίνου και Ηλίας Βιλιώτης, ο τοπικός αντιδήμαρχος Μελισσίων Σεβαστός Βορέας, ο τοπικός αντιδήμαρχος Ν. Πεντέλης Θεόδωρος Αποστολόπουλος, οι δημοτικοί σύμβουλοι Παναγιώτης Μούστρης, πρόεδρος ΟΠΑΘ, Άντα Μπούσουλα, Άγγελος Παλαιοδήμος, πρόεδρος Β/βάθμιας Σχολικής Επιτροπής, Λευτέρης Κιτσούλης, Ιωάννης Ζώης, o ανεξάρτητος δημοτικός σύμβουλος Κωνσταντίνος Τζουμάκας, ο πρώην δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Ν. Πεντέλης Κωνσταντίνος Μαργαρίτης, ο πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Ν. Πεντέλης, Μανώλης Μιχελακάκης, η τοπική σύμβουλος Μελισσίων Σταυρούλα Μιχαλοπούλου, ο ανεξάρτητος τοπικός σύμβουλος Μελισσίων Αθανάσιος Μπάρκας, ο τοπικός σύμβουλος Ν. Πεντέλης Σταύρος Λεμπετσόγλου, ο τοπικός σύμβουλος Πεντέλης Κανέλλος Γεωργόπουλος, η πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Δ.Κ. Μελισσίων, Γιώτα Τσινού, ο αντιπρόεδρος του ΟΠΑΘ, Βασίλειος Λάζος, η αντιπρόεδρος της Β/βάθμιας Σχολικής Επιτροπής, Χρυσούλα Μπάμπου, τα μέλη Δ.Σ. του ΟΠΑΘ Δημήτριος Μάντζιος, Ελευθερία Σάλαρη, Μαρία Χάντζου, Δημήτριος Τζαμτζής, Χρήστος Γκολετσόπουλος, ο πρώην πρόεδρος των Εφετών Θεοχάρης Μπίρπος, ο συντονιστής – διευθυντής ΕΣΥ Α΄ Παθολογικού Τμήματος Γ.Ν. Μελισσίων «Αμ. Φλέμιγκ», Γεώργιος Μαραθωνίτης, εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων και πλήθος κόσμου.
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA