Ήττα στα 2″ για το Ψυχικό από το Ηράκλειο στην Α2 Ανδρών

Το Ψυχικό δεν κατάφερε να κάνει τη… ζημιά στο Ηράκλειο, το οποίο «δίψαγε» για τη νίκη, και έχασε με σκορ 73-72 για την 21η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι παίκτες των Βορείων μπήκαν πιο δυνατό στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 17-24, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν η ομάδα του Ηρακλείου που πήγαινε μπροστά με 38-37. Ο αγώνας συνέχισε να είναι αμφίρροπος και στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 71-71 στα 18 δεύτερα πριν την εκπνοή. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο ψύχραιμος Θέμης Κουπίδης που με καλάθι στα 2 δεύτερα έστειλε τους γηπεδούχους στα… ουράνια.

Η ομάδα του Ψυχικού βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 32 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 18 Μαρτίου) θα υποδεχθεί τον δεύτερο της βαθμολογίας Ηρακλή.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Καλογερόπουλος Λ.-Σιμητόπουλος
Δεκάλεπτα: 17-24, 38-37, 53-53, 73-72

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 5, Παπαδάκης 2, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 11 (1), Κουπίδης 17 (1), Κυπριωτάκης, Λιανός 23 (2),Λάτοβιτς 11 (1), Πάλλης 4.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 10, Αχής, Τσιότρας, Παπανικολάου 14 (2), Σακελλαρίου 4, Βλάχος, Γιαννίκος, Σμάλιαγκιτς 21 (3), Μουράτος 19 (1), Σίνης, Τσιώκος 4, Χρυσός.