Α2 μπάσκετ Ανδρών: Σε μεγάλα… κέφια το Ψυχικό κέρδισε εκτός τον Κόροιβο με 86-77

Τι κι αν δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά, το Ψυχικό πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Κόροιβου, με σκορ 86-77, δείχνοντας ότι έχει πάρει πολύ σοβαρά τη φετινή παρουσία του στην Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι «πάταγαν» καλύτερα στο παρκέ, φθάνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγούνται ακόμη και με 11 πόντους διαφορά, αλλά στη δεύτερη περίοδο η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανέτρεψε το σκορ και -με υψηλά ποσοστά ευστοχία- κατάφερε να φθάσει στην τελική επικράτηση.

Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 9 Νοεμβρίου) το συγκρότημα του Ρεμεντέλα θα αγωνιστεί εκτός απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου.

Μεγάλη απόδοση έπιασαν ο Αντώνης Μάντζαρης (23 πόντοι, 2 τρίποντα) και ο Νικόλας Παπανικολάου (22 πόντοι, 4 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 22-18, 41-43, 56-69, 77-86

Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 12 (3), Ρουτκάουσκας 18, Δημητρακόπουλος 3 (1), Χρυσόπουλος 11 (3), Χατζηδάκης 2, Σιγκούνας 19 (4), Κάτζος, Αθανασούλας 6 (1), Μπεκρής, Τάταρης 6 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 9, Παπανικολάου 22 (4), Μάντζαρης 23 (2), Μιλεντίγεβιτς 10 (2), Θεοδώρου 3 (1), Μαστόρος 8, Τσουργιάννης 2, Φρέιτας 9 (2).

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (5η αγωνιστική)

Ανατόλια – Τρίτων 80-64
Καρδίτσα – Χ. Τρικούπης 72-83
Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 68-42
Διαγόρας Δρ. – Οίαξ Ναυπλίου 94-82
Ολυμπιακός – Αμύντας 77-58