Εντυπωσίασε στο πρώτο μέρος, «εκτελέστηκε» στο δεύτερο το Ψυχικό

Ό,τι «έκτισε» στο πρώτο μέρος, «γκρεμίστηκε» στο δεύτερο και το Ψυχικό έφυγε ηττημένο από την έδρα του Αμύντα, με σκορ 86-79, για την 27η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι παίκτες των Βορείων κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, φθάνοντας να προηγούνται ακόμη και με διαφορά 18 πόντων στο 18′ (32-50), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι «επέστρεψαν» δυναμικά στο παιχνίδι και όχι μόνο μείωσαν στον πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο (59-60), αλλά στην τελευταία περίοδο πέρασε μπροστά με γκολ-φάουλ του Ζούπα (61-60). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να «εκτελούν» το Ψυχικό στα τελευταία λεπτά χάρη σε καθοριστικά τρίποντα των Δορκοφίκη και Βαρδιάνου.

Το συγκρότημα του Ρεμεντέλα βρίσκεται πλέον στην 9η θέση, με 40 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 22 Απριλίου 2017) θα υποδεχθεί τον Χολαργό.

Διαιτητές: Τσώνος-Πόντας-Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 17-23, 36-50, 59-60, 86-79.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 15, Αγγελόπουλος 21, Τοπάλι 1, Διαμαντόπουλος 8, Κουκουνιάς 5 (1), Βαρδιάνος 6 (2), Μανσαράι 2, Δορκοφίκης 8 (2), Μπάρμπας 8 (2), Βογιατζής 3, Καμπούρης 9 (1).
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 13 (2), Αχής 3 (1), Τσιότρας 7 (1), Παπανικολάου 24 (4), Σακελλαρίου, Βλάχος, Σμάιλαγκιτς 17 (4), Μουράτος 12, Βλαδίτσης, Τσιώκος 3, Χρυσός.