Με 53-45 υπέταξε τον Ηλυσιακό ο Ποσειδών Α.Ο. Ν. Ψυχικού

Παρά την αντεπίθεση του Ηλυσιακού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ποσειδών Α.Ο. Ν. Ψυχικού, έχοντας «κτίσει» ισχυρή διαφορά από το πρώτο μέρος, κατάφερε να φθάσει στη μεγάλη νίκη, με σκορ 53-45, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Μια νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, όντας στην 6η θέση, με 29 βαθμούς.

Η ομάδα των Βορείων ξεκίνησαν «καταιγιστικά» το παιχνίδι, φθάνοντας στο ημίχρονο να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (35-18). Στη συνέχεια, ωστόσο, χαλάρωσε, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους, με ένα επιμέρους 7-21 στο τρίτο δεκάλεπτο, να φέρουν το ματς στο τρίποντο (42-39), χωρίς ωστόσο ανάλογη συνέχεια στην τελευταία περίοδο, όπου περιορίστηκαν σε 6 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (6/3) το συγκρότημα του Ζήβα θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του Ρουφ απέναντι στο προτελευταίο Κουκάκι.

Διαιτητές: Σκούτας, Γιακείμη, Αντωνιάδης

Δεκάλεπτα: 12-4, 35-18, 42-39, 53-45.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ (Ζήβας): Ζαρμακούπης 5, Ξύδης, Δουρουντούς, Τζελέπης, Στεργιάκης 11 (1), Χατζησταμάτης 16 (2), Δελής 5 (1), Κανελλόπουλος 4, Ματζιώρης 2, Γιανναλέτσος, Μαλτέζος, Βουρλίτης 10 (1).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Παπακωνσταντίνου 6 (1), Αρβανίτης 3 (1), Βαρσάμος 1, Χούμας 2, Mελεούνης, Αντωνόπουλος 14 (3), Σουρβατζής, Φράγκος 2, Τρίχας 5 (1), Τσιαμπάς 3 (1), Τσούπρος 9, Ζευκιλής.