Βαριά ήττα και αποκλεισμός από τον Κύπελλο Ελλάδος για το Ψυχικό

Βαριά εντός έδρας ήττα υπέστη το Ψυχικό από τον Πανιώνιο με σκορ 85-63 και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιεστική άμυνα «έχτισαν» μια διαφορά (42-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ψυχικού στηρίζονταν στον Βάμβα και τον έμπειρο Παπανικολάου, αλλά αυτό δεν έφτανε για να μείνουν μέσα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους και έγιναν πιο επιθετικοί, φθάνοντας τη διαφορά στο +22 (74-52 στο 33.20’’), μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Τσώνος, Θεοδωρόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-42, 50-66, 63-85.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 10 (1 τριπ.), Άχης 8 (2 τριπ.), Παπανικολάου 14, Σακελλαρίου 12 (2 τριπ.), Γιαννίκος, Μαγουλάς 3 (1 τριπ.), Βάμβα 12 (1 τριπ.), Τσιώκος 4.
Πανιώνιος (Οικονόμου): Νοέας 5 (1 τριπ.), Πελεκάνος 10 (2 τριπ.), Κάπρης 2, Σακελλαρίου 2, Καρύδας 3 (1 τριπ.), Μίχαλος 5 (1 τριπ.), Μπιλλής 12 (3 τριπ.), Ματαλόν 15 (3 τριπ.), Μελισσαράτος, Δημητριάδης 7, Αλίχοντζιτς 16, Μπάρλος 8 (1 τριπ.).