Νέα ήττα για το Ψυχικό στην Α2 μπάσκετ Ανδρών από τον Εθνικό

Με «βομβαρδισμό» τριπόντων ξεκίνησε το παιχνίδι μεταξύ του Εθνικού και του Ψυχικού για τη δεύτερη αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να βρει την ομάδα των «Βορείων» στο… καναβάτσο με 28-9.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ρεμεντέλα ανέκαμψαν και κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά, αλλά να πάνε στο ημίχρονο έχοντας βραχύ προβάδισμα με 37-38. Δυστυχώς, η εικόνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, με ένα επιμέρους 9-1 στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου, η οποία έληξε με 60-50. Από εκεί και πέρα, η διαφορά ουδέποτε μειώθηκε απειλητικά για την ομάδα του Εθνικού, που έφθασε εύκολα στο τελικό 78-64, αφήνοντας το Ψυχικό στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την επόμενη αγωνιστική (22/10) οι παίκτες του Ψυχικού θα υποδεχθούν αυτούς του Πανιωνίου.

Δεκάλεπτα: 28-9, 37-38, 60-50, 78-64
Διαιτητές: Τσαρούχα-Κάρδαρης-Μαγγουνής

Εθνικός (Βλάχος): Παπαπέτρου 6 (1), Ντουζίδης, Μάρτζος 10 (1), Αντωνάκης 5 (1), Κόκκαλης 27 (4), Λάανε 10 (1), Παπαφλωράτος 1, Οικονομόπουλος 9 (1), Μαχαίρας 8, Χάλαρης 2, Δρόσος.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 14 (4), Αχής 2, Τσιότρας 2, Παπανικολάου 9 (1), Σακελλαρίου 6 (1), Γιαννίκος, Μπάμπα, Σίνης 17 (1), Τσιώκος 6, Μουράτος 8 (1).