Εκτός έδρας νίκη για το Χαλάνδρι

Εκτός έδρας νίκη επί του Ηροδότου πέτυχε το Χαλάνδρι, με σκορ 75-82, για την 14η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Οι Χαλανδραίοι έδειξαν από αρχή του αγώνα ότι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, καθώς ξεκίνησαν με ένα σερί 2-10, το οποίο όμως κατάφερε ο Ηρόδοτος να περιορίσει, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 17-21. Μάλιστα, λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαϊστρέλη, ο Ηρόδοτος πήρε και το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά με 22-21.

Έκτοτε οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και τη βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα, καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 39-34. Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όμως η μεγάλη ευστοχία που είχαν οι παίκτες του Χαλανδρίου από τη γραμμή των τριών πόντων, τους έφεραν και πάλι μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα την υπέρ τους διαφορά στο +9, (49-58), στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη προσπάθεια να αντιδράσουν και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ και τις πιθανότητες για τη νίκη που τους αναλογούσαν, αλλά πέραν του να μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (52-58), δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-34 ημίχρονο, 49-58, 75-82.

Χαλάνδρι (Ν. Κακαλιάς-Α. Στρατάκος): Μωραϊτης 5, Μπελεγράτης, Γιαννάκης 19 (1), Παπακωνσταντίνου 11 (2), Αντωνόπουλος 17 (2), Παπαγιανακόπουλος, Κωνσταντώνης 5, Λουγιάκης 14, Ζαρκαδούρας, Αθανασιάδης 11 (1), Φωτητζόγλου, Τριάντης.

Ηρόδοτος (Μ. Δημητριάδης): Αλεξίου 22, Βαμβακάς 7, Μαϊστρέλης 8 (2), Γεωργούτσος 16, Τσερκιτσογλου 15 (2), Παπασταματάκης 3, Αντωνιάδης , Μητρόπαπας 2, Βαρνάβας 2, Μεντένης, Αποστολίδης, Χαρατσής.