Ισοπαλία απέσπασε από την Αλσούπολη ο Απόλλων Χαλανδρίου

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το γήπεδο της Ν. Ιωνίας ο Απόλλων Χαλανδρίου, έχοντας αντιμετωπίσει την Αλσούπολη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Το τελικό 1-1 φέρνει την ομάδα του Χαλανδρίου στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 30 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα της Ν. Ιωνίας μένει στην 5η θέση με 20 βαθμούς.

Ο δεύτερος γύρος ξεκίνησε όπως και ο πρώτος, με την… παραδοσιακή ισοπαλία κόντρα στην Αλσούπολη, όπως σημειώνει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα της, στην αναφέρονται επίσης τα εξής:

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, ο Γρηγόρης Σύρακας απέκρουσε ένα στα δύο πέναλτι και τουλάχιστον δεν χάσαμε.

Με πικρή γεύση στο στόμα φύγαμε από το γήπεδο της Νέας Ιωνίας, όχι τόσο για το αποτέλεσμα, όσο για την κακή εμφάνιση του β’ ημιχρόνου. Ένας Απόλλωνας αγνώριστος σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, αλλά και με ό,τι έχει δείξει όλη τη χρονιά, κινδύνεψε να υποστεί τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Τίποτα τέτοιο δεν προμήνυε το α’ μέρος, στο οποίο, με εξαίρεση ένα μουδιασμένο πρώτο 5λεπτο, ο Απόλλων ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης, με καλή κυκλοφορία μπάλας, ευκαιρίες και μια σχεδόν αλάνθαστη ανασταλτική λειτουργία. Η υπεροχή μας αποδόθηκε στο ελάχιστο 0-1 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα… και τότε ήταν σαν κάτι να συνέβη στη δική μας, που βγήκε διαφορετική, προς το χειρότερο, στο δεύτερο 45λεπτο.

Με χαμένες τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, χωρίς καλές συνεργασίες, με λάθη στην άμυνα και ακίνδυνος επιθετικά, ο Απόλλων… ξέχασε να βγει να παίξει, με αποτέλεσμα να «προσκαλέσει» στα καρέ του την Αλσούπολη, που ως παραδοσιακά σκληροτράχηλη ομάδα, δεν έχασε την ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι, είχαν ένα ακόμα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γρηγόρης και δυο-τρεις φάσεις στις οποίες έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, την ώρα που στη δική μας ομάδα τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί σωστά. Τελικά το 1-1 παρέμεινε και αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της Αλσούπολης, την τελευταία πενταετία!

Ένα κακό ημίχρονο μπορεί να συμβεί στον καθένα -και δεν τρέχει και τίποτα. Η πρόκληση για τον κόουτς Χρήστο Βλάχο και τους παίκτες του είναι να βρουν τι έφταιξε για αυτή την καθίζηση και να το διορθώσουν εν όψει της συνέχειας. Είναι βέβαιο ότι άπαντες θα κάνουν την αυτοκριτική τους και επειδή ως ομάδα απεχθανόμαστε τις δικαιολογίες, δεν θα αναφερθούμε καθόλου στα προβλήματα που υπήρχαν πριν το ματς ή προέκυψαν κατά τη διάρκεια αυτού.