Αγχωτική νίκη για τον Φ.Ο. Τούφας επί του Αστέρα Πατησίων

Επιστροφή στις νίκες για τους Άνδρες της Φ.Ο. Τούφας στο πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΣΚΑ, μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική στην Πετρούπολη. Μια νίκη που, ωστόσο, δεν συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση απέναντι σε μια ομάδα, τον Αστέρα Πατησίων, που το πάλεψε μέχρι το τέλος, όπως παραδέχεται ο σύλλογος του Χαλανδρίου στην ιστοσελίδα του. Πάντως, το ροζ φύλλο αγώνα… έμεινε στο Χαλάνδρι με τελικό σκορ 57-51.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ πήγαινε πόντο – πόντο, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να έχει αρκετές δυσκολίες στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Στο αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έκανε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε 13 πόντους (40-27). Η διαφορά κυμαινόταν γύρω στους 10 πόντους μέχρι το 37ο λεπτό. Στα τελευταία 3 λεπτά η ομάδα των Πατησίων πίεσε σε όλο το γήπεδο και σε συνδυασμό με κάποια λάθη των «Χαλανδραίων, η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους 6 πόντους και έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να πιστέψουν ότι μπορούν.